Zajtra predpoludním, 20. augusta 2011 sa uskutoční slávnostné otvorenie pietneho miesta obetiam hôr Veľkej Fatry. Na jeho vybudovaní sa podieľalo mesto Banská Bystrica spolu s Horskou záchrannou službou Veľká Fatra, Klubom seniorov Horskej služby, Klubom slovenských turistov a Banskobystrickým samosprávnym krajom.

Pietne miesto je situované na frekventovanom turistickom prechode, v blízkosti horského hotela Kráľova studňa (1300 m n.m.), neďaleko Pamätníka hrdinov SNP, na hrebeni Krížnej. Pamätník obetiam hôr je prístupný z viacerých miest.

Poslaním pamätníka je vzdať úctu obetiam Veľkej Fatry a zároveň venovať vďačnú spomienku záchrancom a osobnostiam, ktoré sa zaslúžili o ochranu lesov, prírody, rozvoj turizmu, športu a dôstojnej prezentácie celej oblasti. V ďalšej etape budú inštalované tri informačné panely s turistickou mapou, ktorá bude návštevníkov navádzať k pietnemu miestu.

Pietne miesto bude mementom, aby návštevníci Veľkej Fatry nepodceňovali nebezpečenstvo a nástrahy vysokohorskej prírody a zbytočne neriskovali. Pamätník obetiam hôr vystihuje aj motto zvečnené na pamätnej doske: „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu“.

Organizátori sobotňajšieho slávnostného otvorenia zabezpečili autobusovú prepravu: zo Železničnej stanice BB s odchodom o 8:00 hod. a príchodom na Panskú kolibu o cca 8:45 hod. Autobus v prípade potreby cca o 9:30 hod. odvezie zo Železničnej stanice BB ďalších záujemcov. Rovnako je zabezpečená i spiatočná preprava. Viac info: Emanuel Bulla – 0908 282 623.