Výstavbu nových nájomných bytov vlani propagovalo mesto i miestni politici. V čase, keď sa o ne mali začať ľudia uchádzať, tí ktorí sami iniciatívne nekontaktovali Bytový podnik, informácie hľadali len ťažko.

Bytovka na SevernejNájomcovia nových bytov na Severnej ulici zaplatia Bytovému podniku za nájom bytov zhruba 3,5 eura za meter štvorcový, čo pri veľkosti bytov predstavuje najčastejšie sumu okolo 180 eur, plus energie. Výplýva to zo zmlúv s nájomníkmi, ktoré postupne na svojich stránkach uverejňuje BPM. Pri súčasných cenách komerčných prenájmov bytov v Banskej Bystrici ide o zhruba polovičnú, s ohľadom na štandard bytov až tretinovú cenu. Aj preto sa o tridsiatku nových nájomných bytov očakával veľký záujem.

Počas minulého roka mesto viackrát propagovalo začiatok výstavby nájomných bytov v bývalom komplexe Slovenskej akadémie vied na Severnej ulici v Banskej Bystrici. Projekt bol dokonca predmetom politických reklám v predvolebnom období. Napriek avizovaným informáciám zo začiatku výstavby, že možnosť nájmu bude zo strany samosprávy či Bytového podniku mesta v správnom čase propagovaná, prišlo nám do redakcie niekoľko podnetov, že Banskobystričania takéto informácie jednoducho nenašli.

bytovy byty severna„Koncom novembra, 28.11.2014, prostredníctvom inzerátu v týždenníku Pardon uverejnila naša spoločnosť na základe schválenia Dozornej rady inzerát s uverejnenými podmienky pridelenia bytu v tomto objekte,“ reaguje konateľ mestskej firmy BPM a zároveň mestský poslanec Ján Šabo  (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS).

Spoločnosť okrem toho inzerát uverejnila ešte aj na jednej z podstránok na svojej internetovej stránke. Súbor na stránke bol pritom vytvorený prvého decembra, lehota na podanie žiadostí bola do 8. decembra. Šabo však dodádva, že vzhľadom na propagáciu projektu už počas výstavby napokon dostali 74 žiadostí. „Vzhľadom nato, že ide o nájomné byty s komerčným nájmom s možnosťou čo najrýchlejšieho odkúpenia, bolo vyhodnotenie uchádzačov spracované vopred určenou trojčlennou komisiou. Tá bola zložená z dvoch členov Dozornej rady a jedného zamestnanca našej spoločnosti, pričom výber podliehal podmienkam uvedených vo vyššie uvedenom inzeráte,“ doplnil Šabo.

Bytový podnik mesta nateraz ďalšiu výstavbu nových nájomných bytov v meste neplánuje. Spoločnosť sa sústreďuje na úplné dokončenie projektu na Severnej ulici a najmä rekonštrukciu zimného štadióna. Už od rekonštrukcie v roku 2010 má vo svojej správe aj prevádzku krytej plavárne Štiavničky. Otázny je ale aj ďalší osud spoločnosti samotnej, keďže v predvolebnej kampani súčasný primátor Ján Nosko pripustil zlúčenie mestských obchodných spoločností, v tomto prípade so spoločnosťou MBB, a.s.