Od druhej polovice 18. storočia, keď sa otvorili nové možnosti cestovania a objavovania motýľov, prepukla na svete doslova „lepidománia“. Unikátne dielo Veľké motýle sveta predstavuje aktuálna výstava Stredoslovenského múzea Lepidománia. Nenechajte si ujsť sprievodné podujatie k výstave, prednášku entomológa Tomáša Kizeka, ktorá sa uskutoční vo štvrtok 8. februára v Tihányiovskom kaštieli.

Myšlienka zostaviť jednotný spoločný atlas veľkých motýľov sveta sa zrodila začiatkom 20. storočia u nemeckého lekára a entomológa Adalberta Seitza. V čase prípravy atlasu bolo totiž pre vedu známych okolo 60 tisíc tzv. veľkých motýľov a sám by nebol schopný všetky ich spracovať. Adalbert Seitz ako lodný lekár navštívil všetky kontinenty, kde nadviazal kontakty s najväčšími špecialistami na jednotlivé skupiny motýľov. Dovtedy publikované údaje, roztrúsené v nespočetných knihách a časopisoch, bolo potrebné zoskupiť. Tiež bolo treba popísať nové druhy. Seitzov kolektív pri písaní diela tvorilo 36 špecialistov, spoluautorov. Výsledkom ich spoločného úsilia bolo najväčšie knižné dielo o motýľoch sveta, aké kedy vzniklo a dosiaľ nebolo prekonané.

„To, čo Seitza nepochybne viedlo k tomu, aby sa odhodlal pre tak náročné a prekrásne dielo, nebola len motýlia krása v jej farebnosti a rozmanitosti, ale aj nové možnosti ich zobrazenia a tlače. Farebná tlač bola výsledkom pokroku na základe vynálezu kameňotlače (litografie) a zdokonalenia vyvinutých metód farebnej tlače. Vrcholom bola chromolitografia, pri ktorej sa na každú farbu používala samostatná tlačová kamenná platňa,“ uviedol entomológ a autor výstavy Lepidománia Tomáš Kizek.

Motýle chytali aj väzni

Entomológovia sa snažili svoje zbierky rozširovať rôznymi spôsobmi. Vo Francúzsku to bol napríklad Eugène Henri Le Moult, ktorý chodieval na Francúzsku Guyanu. Na lov tropických motýľov verboval aj odsúdených väzňov v trestaneckých kolóniách, v ktorých dozoroval jeho otec. Jeho zbierka, pozostávajúca zo 7 miliónov kusov hmyzu obsahovala 1,5 mil. exemplárov motýľov. Vo Francúzsku bol v rokoch 1903 – 1920 Le Moult jediným dovozcom motýľov z Francúzskej Guyany a povýšil svoje podnikanie na tretí po zlate a vzácnom dreve najväčší priemysel v krajine.

Unikátne dielo Veľké motýle sveta v celom jeho rozsahu nebolo nikdy ešte vystavené tak, ako teraz v Banskej Bystrici. Nakoľko výstava nebude putovná, návštevník má v Stredoslovenskom múzeu jedinečnú príležitosť uvidieť všetkých 16 veľkoformátových dielov vo všetkých troch jazykových verziách a aj niečo „navyše“.

Prednáška entomológa Tomáša Kizeka k dielu Veľké motýle sveta, doplnená o rôzne zaujímavosti z ríše motýľov, sa uskutoční vo štvrtok 8. februára o 17.00 h v Tihányiovskom kaštieli. Výstava Lepidománia (motýle, lat. Lepidoptera) potrvá do 17. marca 2024.

Stredoslovenské múzeum je kultúrnou inštitúciou Banskobystrického samosprávneho kraja.