Bojovníčka Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica Monika Chochlíková získala v nedeľu 17. júla v americkom Birminghame zlatú medailu na Svetových hrách v kategórii do 51 kg. Stala historicky šiestym športovcom či športovkyňou Slovenska so zlatom z vrcholného podujatia v neolympijských športoch.

V nedeľňajšom finále váhy do 51 kg si Monika Chochlíková poradila s Meriem El Moubarikovou z Maroka. Slovenská reprezentantka uspela v každom z troch kôl a celkovo u rozhodcov vyhrala na body 30:27.

„Ráno to nevyzeralo bohvieako. Dve hodiny pred zápasom ma naplo a vracala som. Rozmýšľali sme s tímom, či zápas nezrušíme. Povedali sme si však, že už keď som sa do finále dostala a pre účasť v ňom veľa odtrpela a prešla si náročným obdobím vrátane diét, tak na súboj nastúpim. Chcela som to risknúť a aj keby ma súperka zdolala, mohla som si povedať, že som urobila pre úspech maximum. Napokon sa však všetko zlé na dobré obrátilo. Vyšlo to, mám zlato,“ opísala svoj mimoriadne významný a náročný deň Monika Chochlíková pre webovú stránku Slovenského olympijského a športového výboru.

Foto: SOŠV (P. Pašuth)

Na Svetových hrách sa vo váhe do 51 kg všeobecne očakávalo slovensko-marocké finále. Obe bojovníčky ukázali v ringu veľkú kvalitu a zaslúžene sa do boja o zlato dostali. V samotnom zápase sa už nemali čím prekvapiť, rozhodovali maličkosti.

„Vedela som, že ma čaká technicky zápas. Na súperku sme sa dobre pripravili, chcela som byť tá, ktorá bude viac kopať a končiť každú výmenu. Snažila som sa využívať dominantnejšie techniky, čo sa mi darilo. Videla som, ako sa pomaly začala lámať. Nie je dobrá v kondícii. Keď som vyhrala aj druhé kolo, v treťom som sa snažila bojovať, aby som jej veľa nedovolila a všetko si postrážila,“ opísala priebeh zápasu Chochlíková.

Slovenská výprava, z ktorej súťažilo 11 športovcov, odchádza z Birminghamu s bilanciou jedna zlatá, jedna strieborná a dve bronzové medaily. Okrem Moniky Chochlíkovej sa z cenných kovov tešili aj Alexandra Filipová (kickbox), Ingrida Suchánková (karate) a Zuzana Hrašková (plutvové plávanie).

Foto: SOŠV (P. Pašuth)

Monika Chochlíková získala už svoju druhú medailu zo Svetových hier v kariére. V roku 2017 v poľskom Vroclave bola strieborná v kickboxe. V ňom sa predstavila aj v Birminghame, po kontroverznom výroku rozhodcov však vypadla vo štvrťfinále. „Táto zlatá medaila z thajského boxu je veľká satisfakcia za kickbox. Ten ma veľmi mrzel a bola som sklamaná,“ priznala momentálna svetová jednotka vo váhe do 51 kg.

Aj keď vo svojej kariére už získala veľa víťazstiev a úspechov, prvenstvo na Svetových hrách radí Monika Chochlíková najvyššie v kariére. „Pre mňa je to najcennejšia medaila. Svetové hry sa konajú raz za štyri roky a pre nás sú ako olympijské hry. Je to tam. Získala som krásnu a veľmi cennú medailu,“ opísala svoje pocity z veľkého úspechu reprezentantka VŠC Dukla.