Banskobystrickému mládežníckemu hokejovému klubu Barani Banská Bystrica sa vo finále súťaže Kånken Youth Retention Award 2024 podarilo zvíťaziť, vďaka čomu získal finančnú dotáciu v hodnote desaťtisíc eur na podporu rozvoja mladých hokejistov.

Od roku 2019 organizuje Aliancia európskych klubov v spolupráci so spoločnosťou Fjällräven súťaž o najlepší mládežnícky klub v Európe. Toto ocenenie sa od vtedy každoročne udeľuje hokejovému programu, ktorý kladie dôraz na udržateľnosť prostredníctvom sociálnej zodpovednosti a vysokej miery udržania hráčov.

Porota zložená z predstaviteľov spoločnosti Fjällräven a Európskej aliancie klubov následne podrobne preskúma, ako kluby v žiadosti vysvetľujú svoje plány na využitie grantu.

„Asociácia európskych klubov každoročne posiela výzvy klubom aby sme ukázali, čo robíme. Na rôzne stretnutia asociácie chodievam pravidelne a vidím, že kluby sa snažia spolupracovať. Som taktiež rád, že takáto cena vôbec existuje, pretože je to dôležité pre rast mládežníckeho hokeja,“ vyjadril sa Michal Handzuš.

Celková čiastka, ktorú víťaz obdrží, činí desaťtisíc eur. Tie môžu mládežnícke programy využiť na akékoľvek účely, pričom zástupca víťazného programu bude pozvaný na odovzdávanie cien Fenix Outdoor European Hockey Awards, aby prebral toto ocenenie od zástupcu Európskej asociácie klubov. To sa tento rok uskutočnilo 11. júla v Prahe.

Mládežníckymi programami, ktoré sa tento rok dostali medzi finálovú štvoricu, boli Barani Banská Bystrica (Slovensko), Jar Idrettslag (Nórsko), IFK Grankulla (Fínsko) a IF Troja-Ljungby (Švédsko).

„Vďaka tomuto grantu vieme podporiť deti aby sa udržali pri hokeji,“ povedal majster sveta z roku 2002. Taktiež sa vyjadril aj k projektom, ktoré vedenie Baranov prevádzkuje: „Máme tri projekty, ktoré sme otvorili pred dvoma rokmi. Vďaka tomu môžu deti hrať hokej v rôznych situáciách. Máme tím detí, ktoré začali vekovo neskoršie, takže ich vďaka tomuto príspevku vieme podporiť v ich ceste. Máme aj B-tím juniorov, predtým museli hráči odchádzať do iných klubov, teraz vďaka tomu môžu ostať hrať hokej doma v Banskej Bystrici, čiže takisto vieme zadotovať aj tento projekt. Otvorili sme tím pre dievčatá aby mohli poznať tento pekný šport. Historicky hrali vždy s chlapcami, s čím nemusí byť každé dievča stotožené.“

Hokejovej škole Michala Handzuša tak konkurovali hokejové programy zo Škandinávie, ktorá je rodiskom množstva budúcich talentovaných hokejistov. Napriek tomu sa klubu z Banskej Bystrice podarilo naplniť predstavy poroty a umiestniť sa na prvom mieste.

„Je to ocenenie pre všetkých trénerov a ľudí, ktorí pracujú v klube. Som rád, že sa nám darí napĺňať víziu, ktorú sme si stanovili keď sme prišli do klubu,“ dokončil Handzuš.

Predchádzajúci víťazi Kånken Youth Retention Award:

2020: Pilsen Wolves, Česko
2021: EC-KAC Klagenfurt, Rakúsko
2022: Pelicans Lahti, Fínsko
2023: Kárpáti Farkasok, Maďarsko