Útočníčka ŽHK Iskra Banská Bystrica, 17- ročná Nikola Kaliská, sa len pred pár dňami vrátila zo svojich premiérových Majstrovstiev sveta 1. divízie hokejistiek do 18 rokov v Nórsku.

Ilustračné foto: ŽHK Iskra B. Bystrica

V piatich zápasoch zaznamenala dve asistencie, v zápase s Veľkou Britániou bola vyhlásená za najlepšiu hráčku stretnutia. Navyše sa stala aj najlepšou hráčkou Slovenska na spomínanom turnaji. Za svoje výkony v zápasoch 1. ligy žien získala v hlasovaní fanúšikov miestenku do All Stars výberu Východ – Západ.

Svoju všestrannosť a hokejovú šikovnosť predvádza aj na aktuálnych 1. Zimných olympijských hrách mládeže v Innsbrucku (13. – 22. januára 2012), kde je dôležitou súčasťou výberu hokejistiek s ročníkom narodenia 1994. Keďže reprezentačná brankárska jednotka Romana Kiapešová sa nešťastne zranila, hlavný tréner musel urýchlene vyriešiť brankársky problém. Nikola má s týmto postom skúsenosti z minuloročných Majstrovstiev sveta v hokejbale žien v Bratislave, kde bola ako brankárska dvojka súčasťou zlatého tímu, ktorý si na domácej pôde vybojoval titul majsteriek sveta.

Nikola Kaliská v drese Iskry. Ilustračné foto: Ján Števonka

Vedenie slovenského juniorského tímu ju preto oslovilo s prosbou, či by bola ochotná zastúpiť zranenú Kiapešovú na brankárskom poste. Napriek malým skúsenostiam, ale s o to väčším odhodlaním, sa Nikola postavila do slovenskej brány a umožnila tak svojmu tímu zúčastniť sa tohto významného podujatia (na turnaji sa mohli zúčastniť iba hráčky ročníka 1994 s minimálnym počtom 17, na Slovensku je však v tejto vekovej kategórii málo hráčok). Svoju reprezentačnú premiéru na poste brankárky zaznamenala v piatok 13. januára 2012 v zápase proti Rakúšankám. Čelila až 44 strelám súperiek a hoci inkasovala 9 gólov, bola pre svoj tím obrovskou oporou. Získala si veľký obdiv a pochvalu nielen zo strany súperových hráčok, ale aj trénerov.

Na poste brankárky sa predstavila aj počas zápasu s Nemeckom. V utorňajšom zápase proti Kazachstanu už nastúpi v prvej útočnej formácii. Reprezentačný tréner Stanislav Kubuš šikovnú banskobystrickú hokejistku za jej výkony v bráne pochválil: „Nikola Kaliská v bránke rozhodne nesklamala, len potvrdzuje svoju hokejovú univerzálnosť, je totiž predovšetkým šikovnou útočníčkou. Preto v utorok pôjde do prvej formácie s Ľubicou Štofankovou a Mirkou Vavákovou. Veríme, že táto formácia ukončí naše gólové suchoty a potiahne celé družstvo.“