Upratovacích firiem je na trhu mnoho, no takých, ktoré by popri službách, ktoré ponúkajú, poskytovali aj nezištnú pomoc, veľa nenájdeme. Výnimkou je však MK-Clean, banskobystrická upratovacia spoločnosť, ktorá po desiatich rokoch pôsobenia dáva svojmu podnikaniu aj dobročinný rozmer. Každý mesiac sa od nich dostane bezplatnej pomoci seniorom či ľuďom v núdzi. Ako tento projekt funguje a kto môže o pomoc požiadať?

Banskobystrická upratovacia firma MK-Clean zabezpečuje čistotu a poriadok v domácnostiach, kanceláriách a vo viac ako 300 bytových vchodoch, výnimkou však nie sú ani eventy či staveniská. Na trhu pôsobí už viac ako 10 rokov, za čo podľa Patrika Mesíka, majiteľa spoločnosti MK-Clean, vďačí najmä kvalitným službám a zodpovednosti: “Poskytovanie našich služieb sa vždy nieslo v znamení profesionality, a v tom budeme pokračovať aj naďalej. Toto poslanie je pre nás záväzok a znamená, že musíme poskytovať výnimočné služby, doručiť zákazníkom najvyššiu možnú kvalitu, byť flexibilní, inovatívni, zodpovední a v neposlednom rade byť žiadaným zamestnávateľom.”

Svoje poslanie sa spoločnosť MK-Clean snaží napĺňať neúnavnou prácou a neustálou snahou o napredovanie. “Sme na trhu 10 rokov a každým dňom chceme byť o niečo lepší ako včera, neustále pracujeme na zlepšovaní celého systému. Začali sme sa zúčastňovať medzinárodných konferencií zameraných na upratovanie, aby sme priniesli nové trendy, nové technológie a boli v niečom výnimočnejší. Snažíme sa, aby každý zákazník, bez ohľadu na to, či ide o umytie okien v domácnosti alebo o upratovanie hotelového komplexu, dostal vždy rovnaký štandard. Možno nie sme najlacnejšou voľbou na trhu, ale tou ani nechceme byť. Chceme poskytovať služby najlepšie ako vieme, chceme férovo ohodnotiť každého zamestnanca a mať pozitívnu spätnú väzbu. Poskytovať lacné služby by znamenalo, že by sme nemali čisté svedomie voči našim zamestnancom a to nechceme“ hovorí Patrik Mesík.

Počas 10 rokov sa tak spoločnosť MK-Clean rozrástla a etablovala na úspešnú firmu, ktorá dnes už okrem Banskej Bystrice poskytuje svoje služby aj v 6 ďalších slovenských mestách. „Okrem štandardných služieb určených pre domácnosti a firmy ponúkame aj rôzne špecializované čistenia, napr. upratovací servis na eventoch, predkolaudačné upratovanie stavieb, ekologické čistenie parou, čistenie solárnych panelov, sanáciu po škode spôsobenej požiarom, ale aj čistenie fasád alebo náhrobných kameňov,“ prezradil Patrik.

Počas svojho pôsobenia mala spoločnosť MK-Clean možnosť spolupracovať na mnohých prestížnych akciách či upratovať niekoľko významných objektov. Išlo najmä o:

  • EYOF 2022 / ,,Olympiáda mládeže“– kompletný upratovací servis počas celej akcie,
  • The Longines Global Champions Tour 2021 – celosvetové parkúrové preteky / X-Bionic® sphere Šamorín
  • Majstrovstvá sveta v triatlone / X-Bionic® sphere Šamorín (2018),
  • Upratovanie športovísk po rekonštrukcii, napr. Zimný hokejový štadión, Atletický štadión – VŠC Banská Bystrica (2021), nová tréningová hokejová hala v Poprade (2022),
  • Terminal vlak bus shopping centrum Banská Bystrica (2017).

Na oslavu prvej desaťročnice sa vedenie MK-Clean rozhodlo spustiť dlhšie pripravovaný projekt na pomoc Bystričanom, ktorý vystihuje myšlienku spoločensky zodpovedného podnikania. Ide o akúsi snahu vrátiť spoločnosti časť úspechu vo forme pomoci tým, ktorí ju potrebujú. Spoločnosť MK-Clean tak každý mesiac bezplatne poskytne svoje upratovacie služby niekomu, kto nemá dostatok síl, času alebo finančných prostriedkov. Môžu to byť ľudia so zdravotnými problémami, ľudia v núdzi, seniori, sociálne slabší, chorí či nevládni ľudia, ktorí potrebujú pomoc s upratovaním, umytím okien, tepovaním či vynesením ťažkých predmetov, prípadne by sa im zišla pomoc pri nákupe základných potrieb.

„Už dlhšie obdobie máme vnútornú potrebu, že musíme spoločnosti niečo vrátiť, že musíme viac pomáhať a prispieť k spoločensky zodpovednému podnikaniu bez nároku na odplatu. Počas nášho pôsobenia sme veľakrát poskytli naše služby bezplatne. Mestu Banská Bystrica sme poskytli pomocnú ruku pri čistení historického Bárczyovského kaštieľa a rôznych iných znečistených lokalít, pomohli sme však aj rôznym športovým klubom, či neziskovým organizáciám a zapojili sa do výziev ako napr. ,,Za krajšie mesto“. Od roku 2023 sme sa však rozhodli takéto aktivity vykonávať oficiálne, dobrovoľne a pravidelne,“ dodáva konateľ spoločnosti MK-Clean Patrik Mesík.

Ak preto viete o niekom, komu by sa takáto pomoc zišla, stačí, ak vyplníte anonymný dotazník na webovej stránke Mkclean.sk. Dotazník je anonymný a na základe vašich odpovedí si spoločnosť každý mesiac vyberie jednu domácnosť, ktorej pomôže.