Kým z Námestia SNP sa dnu predierali zvuky koncertu, v reprezentatívnych priestoroch novej banskobystrickej radnice sa diskutovalo a spomínalo na novembrové udalosti z roku 1989.

Foto: Ivan Golembiovský

Na revolučné dianie si zaspomínal aj minister obrany Ľubomír Galko (SaS): „Ako  študenta Univerzity Komenského v Bratislave ma počas cesty na futbal zastavili iní študenti. Pýtali sa, kam idem. Keď som im odpovedal, zareagovali – Teraz nemôžeš hrať futbal, v Prahe nám mlátia kamarátov.“

Ľubomír Galko bol hlavným hosťom spomienkového stretnutia ku dňu boja za slobodu a demokraciu, ktorú v spolupráci s mestom Banská Bystrica a PKO zorganizovali študenti Univerzity Mateja Bela v priestoroch vynovenej radnice. Práve minister obrany bol prvým, kto po krátkom videu a symbolickom zaštrnganí kľúčmi prehovoril k zúčastneným. „Už 16. novembra študenti demonštrovali v Bratislave, čím položili základy procesu, ktorý nás nasmeroval k demokratickému Československu. Ako  študent som sa ocitol priamo v centre diania a búrlivých zmien. Bol som jedným z mnohých, ktorí snívali svoj sen o slobode,“ uviedol na úvod.

Galko si zaspomínal aj na neistotu, ktorá určite vládla v každom aktívnom účastníkovi. „Nikto sme nevedeli, ako sa to vyvinie, aké budú reakcie na tieto demonštrácie. V dave sme však nad tým vôbec nerozmýšľali, vládla medzi nami sebadôvera,“ vysvetlil.

Minister obrany na záver apeloval na aktivitu ľudí a na to, aby sa na novembrové udalosti nezabúdalo. „Za slobodu a demokraciu sa vždy oplatí bojovať a na tomto poli môže prispieť svojim kúskom každý jeden z nás aj v dnešnej dobe,“ dodal Galko.

Riaditeľ Inštitútu hospodárskej politiky František Palko sa na 17. november pozrel z pohľadu ekonóma. Vtedajšiu závislosť Československa na Sovietskom zväze dnes nahradila ekonomická závislosť na západe. „Politický úpadok vtedy kráčal ruke v ruke s ekonomickým krachom. Mali by sme sa poučiť z chýb, aby nemohla nastať situácia, že fabrika Peugeot vyhlási celozávodnú dovolenku a zveličene povedané, HDP Slovenska klesne o 5%.“

Podľa Palka sa treba na problémy pozerať zo širšieho pohľadu a v dlhšom časovom horizonte. „Ľudí nezaujíma, aký ročný rast malo HDP, ale aká je kvalita života v tejto krajine. Drvivá väčšina našich výrobkov smeruje do zahraničia, aj preto sa dnes musíme podieľať na riešení problémov nielen našich, ale aj celoeurópskych. Musíme uvažovať v dlhšom časovom horizonte, ako sú štyri roky,“ uzavrel Palko.

Prodekan Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB Peter Terem si myslí, že Slovensko by malo naplno využiť potenciál svojho členstva v Európskej únii a NATO. „Členstvo v týchto organizáciách vytvára nové dimenzie v našom postavení a v medzinárodnej hodnote Slovenska, ktorá bola po páde železnej opony veľmi nízka,“ skonštatoval.

Po príspevkoch rečníkov prišlo na rad diskusné fórum. Pri odchode z priestorov Radnice dostali všetci účastníci stretnutia kvietok a kahance, ktoré symbolicky zapaľovali pod tribúnou na takmer prázdnom námestí.