Minimalizmus vám môže pomôcť zbaviť sa zbytočností a nájsť spokojnosť, naplnenie a slobodu.

Buďme k sebe úprimní – asi každý z nás má doma, v pivnici či garáži množstvo nepotrebných harabúrd, na ktoré len sadá prach. A nejde len o hmotné veci. Mnohí platíme za mobilné paušály, poistenia či streamovacie služby, ktoré vôbec nevyužívame.

Priemerná americká domácnosť podľa LA Times vlastní až 300-tisíc vecí. Každá z týchto vecí nás stojí čas a peniaze, ktoré jej musíme obetovať. Ale sme vďaka nim aj šťastnejší?

Podľa minimalistov rozhodne nie. Tvrdia, že na to, aby sme žili bohatší život, potrebujeme paradoxne vlastniť menej.

Čo je minimalizmus

Minimalizmus je filozofia, ktorá sa zameriava na zhromažďovanie len tých vecí, ktoré sú pre náš (naplnený) život nevyhnutné.

Minimalisti sa vyhýbajú nadmernému konzumu. Neznamená to však, že by ste sa mali všetkého zriecť, predať dom a ísť žiť asketickým životom niekam do jaskyne.

Naopak, minimalizmus nás učí vychutnávať si život plnými dúškami. Namiesto hromadenia materiálnych statkov investovať do zážitkov, vzťahov a vecí, ktoré majú dlhodobú hodnotu, napríklad do vzdelávania, cestovania či času stráveného s rodinou a priateľmi.

V tomto momente vám možno napadne, či je v poriadku zobrať si úver. Minimalizmus nie je o odmietnutí moderných výdobytkov, ale o hľadaní zmysluplného života s menším množstvom vecí. Napríklad aj väčšia hypotéka môže byť zmysluplná, ak vám umožní vlastniť domov, ktorý bude slúžiť ako oáza pokoja a stability pre vás a vašich blízkych.

Zdroj: Pexels.com

Ako sa stať finančným minimalistom

Stať sa finančným minimalistom si v prvom rade vyžaduje zmenu myslenia a životného štýlu. Tu sú niektoré tipy, ako na to:

1. Definujte si svoje hodnoty

Premýšľajte o tom, čo je pre vás dôležité. Čo vás skutočne napĺňa a robí šťastnými?

Napíšte si zoznam 10 konkrétnych vecí, ktoré vám v živote prinášajú najviac radosti. Napríklad:

  1. Turistika po horách
  2. Knihy a čítanie
  3. Posedenia s priateľmi
  4. Návštevy divadiel a galérií

Keď lepšie pochopíte samých seba a svoje hodnoty, bude sa vám ľahšie rozhodovať, na čo chcete svoje finančné zdroje sústrediť.

2. Spíšte si zoznam vášho majetku

Spíšte si zoznam vecí, ktoré vlastníte. Hoci to môže byť dosť prácne i časovo náročné, výsledok stojí za to.

Ideálne, ak si zapíšete každú drobnosť, prípadne kategórie vecí – napríklad:

  • Knihy – 136 ks
  • Spoločenské hry – 37 ks
  • Tenisové rakety – 3 ks
  • Tenisky na šport – 7 párov

Odhadnite, akú majú tieto veci hodnotu. Ak máte súpis majetku hotový, porovnajte si, do akej miery korešponduje s vaším prvým zoznamom vecí, ktoré vám robia v živote radosť.

3. Zbavte sa vecí, ktoré nepotrebujete

V ďalšom kroku sa zbavte vecí, ktoré vás oberajú o čas, energiu a neprinášajú vám do života žiaden úžitok či radosť.

Nemusíte všetko vyhodiť. Radšej veci darujte, predajte, recyklujte alebo vymeňte. Je to ekologickejšie, ekonomickejšie a zároveň takýmto spôsobom môžete podporiť napríklad svoju rodinu, kamarátov, susedov, komunitu či ľudí v hmotnej núdzi.

4. Míňajte s rozumom

Dôležité je nielen oprostiť sa od starých, nepotrebných vecí, ale aj prestať hromadiť nové a začať kupovať len tie, ktoré za to naozaj stoja.

Pred každým nákupom si položte otázku, či danú vec skutočne potrebujete a či vám prinesie hodnotu do vášho života.

Minimalistický životný štýl je návykový. Ak raz s touto zmenou začnete, zarazí vás, akú slobodu zrazu pocítite. Nakoniec sami uvidíte, že toho potrebujete oveľa menej, než si vo všeobecnosti myslíte.