Banskobystrická Záhrada v piatok 21. februára ožije dielami mladých vizuálnych umelcov. Druhý ročník mikrofestivalu Percepcia bude živým pamätníkom venovaným Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.

Prvý ročník festivalu Percepcia sa konal v Záhrade pred rokom, v rovnakom čase. Jednodňová umelecká prezentácia desiatich umelcov mala podnázov Rok od vraždy. Autori prostredníctvom svojich diel priblížili verejnosti svoje vnímanie aktuálneho diania na slovenskej politickej scéne a to, ako ich toto dianie ovplyvnilo v tvorbe a živote.

Aj tento rok festival prezentuje diela inšpirované kultúrno-politickým dianím na Slovensku. Výstavný projekt je živým pamätníkom venovaným Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.  V piatok 21. februára 2020 uplynú dva roky od ich vraždy.

„Teším sa, že sa v Banskej Bystrici uskutoční festival Percepcia. Myslím, že je dôležité, aby umelci a umelkyne priamo vstupovali do verejného diania a svojou tvorbou či aktivizmom priamo ovplyvňovali alebo reflektovali strasti a slasti našej spoločnosti. Obzvlášť som zvedavý na premiérovú ukážku z filmu Zuzany Piussi V hmle, ale aj na diela mladých angažovaných umelcov a umelkýň.  Verím, že sa na Percepcii uvidíme v hojnom počte,“ uviedol riaditeľ Amnesty International Slovensko Rado Sloboda.

Mladí pre mladých

Na mikrofestivale Percepcia, v piatok 21. februára v Záhrade, sa predstavia mladí umelci Ivan Dudáš, Peter Valiska-Timečko, Roman Ďurček, Dominika Kolačkovská, Viktória Jehlárová, Veronika Šmírová, Gabriela Birošová a Martin Bízik. Súčasťou podujatia, ktoré sa začína o 11:00 h, je ukážka z nového filmu Zuzany Piussi V hmle (19:30 h) a diskusia na tému Dôvera v právny štát (20:00 h), ktorej hosťami budú advokátka VIA IURIS Eva Kovačechová, právnik a sudca Ján Hrubala a hudobník, satirik a občiansky aktivista Za slušné Slovensko Jakub Pohle. Diskusiu moderuje Rado Sloboda.

Organizátormi mikrofestivalu Percepcia sú Gabriela Birošová a Martin Bízik, študenti Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Veronika Šmírová: Wake Up

Mapping premietnutý na múr v Záhrade CNK v rámci festivalu Percepcia 2019. Na pozadí obrazu počuť  hlas Jána Kuciaka z telefonického rozhovoru s podnikateľom Mariánom Kočnerom, ktorý sa vyhráža jemu a jeho rodine. Zvuková stopa je modifikovaná a vizualizovaná v abstraktných rytmických líniách. Naratív animácie rozvíjajú asociácie a jednoducho čitateľné symboly súvisiace so smrťou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice, archeologičky Martiny Kušnírovej, ktorí boli 21. februára 2018 brutálne zavraždení vo svojom dome vo Veľkej Mači.