Pochabý apríl, máj plný lásky a jún? Radostný. Nielen preto, že na jeho konci sa zatvoria brány škôl. Ešte predtým, začiatkom júna, sa však iné dvere otvoria a… začne cirkus. Poznačte si termín ôsmeho ročníka festivalu Mičinský pitvor. Uskutoční sa 9. až 11. júna v Hornej Mičinej.

Program divadelno-hudobného festivalu Mičinský pitvor 2023 začali jeho organizátori, Občianske združenie Umenie na Hornej, pripravovať hneď po skončení predošlého ročníka. A tak už dnes vieme, že na tohtoročnom Mičinskom pitvore sa predstavia účinkujúci zo Slovenska a Čiech. Návštevníci a návštevníčky všetkých vekových kategórií sa môžu tešiť na divadelné predstavenia, koncerty, pouličnú show, workshopy či diskusiu. Niektoré súbory aj predstavenia sa po prvý raz udejú nielenže na festivale, ale premiéru budú mať aj v rámci Slovenska. Jednoducho povedané, za dverami ôsmeho Pitvora čakajú na vás rôzne divadelné, hudobné ale aj mnohé iné lahôdky a… bude to cirkus! Napokon, ako každý rok. Však pozrite, aká veselá a bezprostredná nálada vládla na Hornej Mičinej vlani. Veď „pitvor“ znamená domov. Keď doňho vstúpite, cítite že ste doma.

Mičinský Pitvor 2022:

Budete sa pučiť od smiechu, ale aj triasť od strachu

Poďme teraz nakuknúť do programu Pitvora 2023 a spomenúť aspoň niektoré lahôdky, ktoré si budete môcť na festivale vychutnať. Ak ste minulý rok na festivale nevideli famózne vystúpenie Losers Cirque Company, tento rok si určite nenechajte ujsť ich novocirkusové predstavenie The Loser(s). Losers Cirque Company, divadelný spolok performerov – hercov, akrobatov, mímov a tanečníkov, má svoju domovskú scénu v pražskom Divadle BRAVO! Na festivale v Hornej Mičinej vystúpi v piatok 9. júna.

The Loser(s):

Ani tento rok nebude na festivale chýbať Teatro Tatro. V nedeľu 11. júna odohrá vo svojom šapitó predstavenie Cirkus Charms. A to hneď dvakrát, aby možnosť „popučiť sa od smiechu či triasť od hrôzy“ malo čo najviac divákov.

A viete, s čím príde do Pitvora Duo Kyseli Krastafci? S krastabagrom. Ak by ste nevedeli, ako zrejme ani neviete, čo to je, tak je to takmer trojtonový traktorbager. Čo s ním zamýšľajú, to sa ešte dozviete. Inak, Duo Kyseli Krastafci iste netreba predstavovať, na Mičinskom pitvore sú ako doma, veď to s ním ťahajú od samého začiatku. Lebo ako sme už spomenuli, keď si v pitvore, si doma.

Počas ôsmeho ročníka festivalu sa do pomyselného pitvora poprace veľa úžasných umelcov, cirkusantov, hercov i spevákov… napríklad aj Divadlo ŠEM, Divadlo ZkuFraVon či Orchester Jeana Valjeana. Hudobníčka Andrea Bučko a herečka Dominika Kavaschová prídu so svojou Morenou, zanôti aj Tomáš Pohorelec s kapelou a iste zaujme aj Otec Ferapont (alebo Znovuzrodenie pravoslávia v našom meste), v inscenácii, ktorá vznikla na motívy knihy Daniela Majlinga Ruzká klazika. Z Čiech sa na festivale, okrem iných, predstavia Studio Damúza a Le Cabaret Nomade, ktorého tvorcovia sú z rôznych umeleckých odvetví a rôznych národností.

„V sobotu bude koncert Martina Geišberga, nášho festivalového „inventára“. Príde s Ondrejom Kovaľom, Luciou Korenou a Patrikom Pačesom. Chýbať nemôže, samozrejme, ani patrónka festivalu Kristína Farkašová. Študenti Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici pripravujú pre Mičinský pitvor pouličné predstavenie. V júli sa s ním predstavia aj na festivale Za dveřmi v Prahe,“ dopĺňa informácie o programe festivalu jeho hlavná manažérka Zuzana Kohútová.

A to ešte stále nie je všetko! Jednoducho, ôsmy Mičinský pitvor bude opäť parádny cirkus. Uskutoční sa 9. – 11. júna 2023 (piatok, sobota, nedeľa) už tradične v Hornej Mičinej neďaleko Banskej Bystrice. Vstupenky a permanentky sú už v predaji na tomto odkaze a viac informácií o festivale nájdete na: www.micinskypitvor.sk, ale aj na našom portáli BBonline. Okrem podrobnejších informácií o programe a účinkujúcich pripravujeme pre vás aj súťaže o vstupenky a permanentky.

Teatro Tatro – Cirkus Charms: 

 

A ešte niečo… pre tých, ktorí nevedia, čo je pitvor. V minulosti bol pitvor veľmi dôležitou časťou predovšetkým dedinských domov. Miestnosť – predsieň (forhaus), z ktorej sa vchádzalo do izieb, komory, na povalu aj do kuchyne či na dvor, proste všade! Pitvor znamená „som doma“.

Festival Mičinský pitvor organizuje Občianske združenie Umenie na Hornej. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Na organizácii festivalu sa dlhoročne podieľa aj množstvo dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.