Už je to tu! Mičinský pitvor tento piatok otvára svoje dvere. Čo je za nimi? Bežte na Hornú Mičinú a uvidíte, začujete, ochutnáte, pocítite. A hlavne sa zabavíte.

Rodinný divadelný a hudobný festival Mičinský pitvor vstupuje do svojho šiesteho ročníka. A ako je už pri tomto podujatí zvykom, môžeme sa tešiť na víkend plný hudby, divadla, tanca, zábavy a hier… Festival už pri svojej premiére v roku 2016 predstavil fenomén „nového cirkusu”, umenie veselých klaunov, akrobatov, hercov, hudobníkov. V tomto trende stále pokračuje a aj v šiestom ročníku prináša všetkým umeniachtivým – bez rozdielu veku a schopností či akéhokoľvek iného rozdielu, skvelý cirkus! Začne sa v piatok podvečer a skončí v nedeľu. Centrom festivalového diania bude už tradične hornomičinské futbalové ihrisko. Skôr, ako nazrieme za dvere tohto neobyčajného „pitvora“, povedzme si, čo to vlastne ten pitvor je.

„Pitvor bol v minulosti komunikačným uzlom domu, z ktorého bol prístup do izby, komory, podstrešia, a napokon aj do kuchyne. Zároveň bol spojovacím článkom domu s dvorom. A tak nejako sa to snažíme robiť. Spájame dom a dvor, ľudí s pouličným aj kočovným umením,“ hovorí Zuzana Kohútová z banskobystrického občianskeho združenia Umenie na Hornej, ktoré festival organizuje, a dodáva: „A pitvor aj preto, že sa tam bude piť aj tvoriť, teda pitvoriť.“

A takáto skvelá atmosféra býva na Mičinskom pitvore:

V piatok divadlo, film aj koncert

V piatok 18. júna je na programe diskusia, divadlo, film, pohybová komédia aj koncert. Diskutovať budú výtvarník, scénograf, zakladateľ divadelnej spoločnosti Teatro Tatro Fero Lipták a filmový režisér a scénarista Martin Šulík (Ihrisko, 18:15 h). Čo týchto dvoch umelcov spája? Nuž, okrem iného aj spolupráca na filme Záhrada, ktorý získal v roku 1995 päť Českých levov, CenuSlovenskej filmovej kritiky 1995, 1. cenu MTF Prix Italia v Bologni, Cenu poroty na Festivale mladého filmu v Turíne a mnohé ďalšie ocenenia. Film sa na festivale bude aj premietať (Obecný úrad, 19:00 h).

Divadlo Clipperton z Banskej Bystrice rozveselí deti aj dospelých rozprávkou Snehulienka a sedem trpaslíkov. Kto toto divadlo pozná vie, že nuda to rozhodne nebude (Lipa, 18:30 h). O zábavu isto nebude núdza ani s Pavlom Serišom a jeho komédiou o človeku v obchode Pri kase (Ihrisko, 19:15 h).

Pavol Seriš – Pri kase:

Piatkový program vyvrcholí koncertom multižánrovej kapely lokálneho významu s globálnym dosahom Heľenine oči, „prešovskej úderky, najlepšej a zároveň najskromnejšej kapely na svete“. Kapela, ktorá vznikla v roku 1999 v Prešove, sa kombináciou prvkov metalu, ska, reggae, folku a rocku vo svojich vystúpeniach plných energie a srandy úspešne vyhýba žánrovému zaškatuľkovaniu. Niekoľko skladieb zaznie v lokálnom prešovskom dialekte, tzv. „prešovčine“ (Ihrisko, 21:00 h).

V sobotu tvorenie, rozprávky, muzika a… cirkus

V sobotu 19. júna si na Pitvor rezervujte čas od jedenástej dopoludnia až do neskorého večera!  Dopoludnia môžete tvoriť s Katarínou Lucinkiewiczovou krásne vecičky, postavičky z papiera (Ihrisko, 11:00 – 13:00 h). Určite zaujme aj workshop Vedecká hračka s Beatou Puobišovou (Ihrisko, 11:00 – 15:00 h).

Tešiť sa môžete aj na stretnutie s La Famíliou divadla Š.E.M. La família je podivuhodná rodina kočovných bábkarov. Mama Rita, otec Ernesto, dcéra Nadia s animále Dušanom a strýko Ferdinando so svojim záhadným kufríkom vám ukážu zaujímavosti, ktoré pozbierali na svojich cestách (Ihrisko, 11:30 a 17:00 h).

No a popoludní, šup, šup do šapitó na Červenú čiapočku v podaní Teatro Tatro Štúdio. Ocitnete sa v divokom svete rozprávok, v nudnom lese plnom nudných zvieratiek, ale aj vo svete, kde áno nie je vždy áno a nie nemusí byť nie. A mucha nemusí byť mucha (Ihrisko/Šapitó, 13:00 a 15:00 h). Divadelné zoskupenie Odivo zavíta do Pitvora s rozprávkou Divočiny. Je to príbeh o obyčajnom chlapcovi Maxovi s neobyčajnou fantáziou (Ihrisko, 13:00 h). Hriňovské bábkové Divadlo z domčeka príde so svojím čarovným divadelným rebriniakom a zahrá deťom i dospelým dve rozprávky – O kozliatkachAko sa Gašparko kráľom stal (Ihrisko, 11:00 a 15:00 h).

Živá hudba a divadlo v jednom. To sú Fekete Seretlek a Studio Damúza z Prahy, to je RAT. Hudobno-divadelný projekt skupiny Fekete Seretlek, voľne inšpirovaný Orwelovou dystopiou 1984 (Ihrisko, 16:00 a 20:30 h).

Fekete Seretlek – Miri Mama:

Martin Geišberg na Mičinskom pitvore nemôže chýbať! Na sobotňajšom koncerte si s ním zahrajú a zaspievajú Lucia Korená a Patrik Pačes (Ihrisko, 18:00 h). Ján Mikuš, teda John Clown, príde na festival s predstavením Bye, Bye Bird, príbehom čakania a nekonečného odchádzania za svojimi snami (Lipa, 19:00 h). Večer ovládne mičinské ihrisko cirkusovo-bubenícka show Circus Batucada v podaní CirKusKus a Campana Batucada, plná akrobatov, žonglérov, drakov a iných lietajúcich objektov, ktorých pohyb usmerňujú chytľavé exotické rytmy, ktorým určite neodoláte (Ihrisko, 19:45 h). No a Show robošov experiment, a „kyslé uhorky“, alias Kyseli Krastafci, vás budú sprevádzať po celý deň (Ihrisko, 11:00 – 22:00 h).

Kyseli Krastafci sa už skrátka nevedia dočkať:

V nedeľu workshopy

Nedeľa 20. júna bude „workshopová“. Adriána Cieślaková, manažérkou umenia vo verejnom aj neziskovom sektore a externá pedagogička Katedry produkcie na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení v Prahe, sa vo workshope Manažment umenia zameria na na zlepšenie orientácie v rôznych témach spojených s manažmentom umenia (10:00 – 16:00 h). Kyseli Krastafci sa vo svojom workshope budú venovať novému cirkusu (11:00 – 14:00 h).

Poživeň

„V piatok grilované mäsko, grilovaný encián, guláš a cigánska pečienka. V sobotu pribudnú aj domáce rezance s tavrohom, orechami či makom, palacinky, Tiffany burgre, vegetariánske! Čapujeme Urpiner, prosecco a káva bude ľúbezná,“ pozýva Zuzana Kohútová.

Vstupenky

Môžete si vybrať vstupenky na piatkový (10 €) či sobotňajší (15 €) program, alebo si zakúpiť permanentku na celý festival (20 €). Deti do 10 rokov majú vstup na festival zdarma! Predpredaj nájdete tu.

Viac informácií nájdete na facebookovej alebo webovej stránke podujatia.

Festival Mičinský pitvor 2021 sa bude konať v súlade s aktuálnymi hygienickymi opatreniami. Potvrdenie o testovaní nie je potrebné.

Podujatie z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Zmena programu vyhradená!