Strieborný medailista z MS 2012 spoločne s primátorom Petrom Gogolom navštívili deti s diagnózou detskej mozgovej obrny, ktoré sa združujú v občianskom združení Nožička.

Primátor si spolu s Michalom Handzušom prezreli telocvičňu, v ktorej deti rehabilitujú. Rodičia skonštatovali, že súčasné priestory kvôli zvyšujúcemu sa počtu cvičiacich detí už nepostačujú a bolo by potrebné nájsť väčší objekt. Primátor prisľúbil, že sa bude týmto problémom zaoberať. Následne sa deti mohli odfotiť so slovenským hokejovým reprezentantom, aj so striebornou medailou, ktorú si Handzuš priviezol z posledných majstrovstiev sveta.

Pre hokejistu to nebolo prvé stretnutie s týmto občianskym združením. Spoluprácu začal už pred rokom, kedy ho oslovili počas benefície Športové hviezdy deťom. „Minulý rok ešte len začínali, tú miestnosť, ktorú sme videli, tak v nej boli spravené iba stierky. Mali predstavu, kde by čo mohlo byť. Dnes to vyzerá krásne. Dali dohromady veľa ľudí, ale tým začínajú mať problémy s priestorom. Preto sa budeme snažiť, aby bol ten priestor väčší,“ povedal odchovanec banskobystrického hokeja.

Práve problém nedostatočných priestorov konzultoval Handzuš s primátorom Petrom Gogolom. „Pán primátor videl a uznal, že by bol potrebný väčší priestor. Vidno, že je to tam stiesnené. Rozprávali sme sa, že mesto má školy a škôlky, a napríklad na Tatranskej je bezbariérový prístup, tak je možné, že tam by sa nejaký priestor našiel.“

Občianske združenie Nožička založili manželia Vigašovci, ktorí majú zdravotne postihnutú dcéru. Pre deti s podobným osudom poskytli izbu vo vlastnom dome, kde zriadili telocvičňu. „Komunita týchto detí je čoraz väčšia, preto aj hľadáme priestory, kde by mohli byť deti aj rodičia častejšie spolu,“ vysvetľuje Marián Vigaš.

Vďaka rôznym príspevkom získalo OZ postupne prostriedky na masáže pre deti. Aj s podporou Michala Handzuša a rôznych nadácií sa podarilo zakúpiť drahý prístroj Motomed, ktorý pomáha deťom pri cvičení. Práve vďaka sponzorom sa darí zlepšovať deťom život. „Tieto deti sú v jednom kúte, nič sa pre ne nerobí. Keby neboli nadácie, tak deti iba ležia. Samostatne sa to nedá finančne zvládať,“ hovorí Janka Vigašová.

Energia, ktorú rodičia vkladajú do zháňania prostriedkov sa vracia v podobne lepšieho stavu detí. „Keď majú starostlivosť akú by mali mať, vypláca sa to na deťoch,“ konštatuje na záver Marián Vigaš.