Rozpočtová organizácia mesta zaoberajúca sa územným plánovaním mesta sa nedožije päťdesiateho výročia. Banskobystrickí mestskí poslanci rozhodli o jej zrušení.

mestský-úrad1Riaditeľ Útvaru hlavného architekta Ľubomír Keleman už v utorok pred poslancami len bilancoval činnosť útvaru od jeho vzniku a svoju organizáciu zvlášť neobhajoval. Medzi poslancami totiž panovala všeobecná zhoda na základe návrhu primátora, na zrušenie ÚHA. Mesto týmto krokom neusporí, všetci zamestnanci prejdú pod Oddelenie územného plánovania a bytovej politiky Mestského úradu v Banskej Bystrici. Vedenie mesta si ale od kroku sľubuje napríklad zjednotenie stanovísk k stavbám a územným zámerom, ktoré budú vychádzať zo strany mesta a tiež odstránenie niektorých zdvojených činností.

„Chcem pogratulovať pánovi primátorovi k tomuto vážnemu rozhodnutiu a odvahe k tejto zmene. Držím palce, aby sa na Mestskom úrade podarilo vytvoriť funkčný aparát hlavného architekta. Aby aj občania túto zmenu vnímali pozitívne,“ uviedla dlhodobá kritička práce ÚHA a banskobystrická mestská poslankyňa Ľudmila Priehodová (BBA).

Nielen jej výroky v posledných rokoch podčiarkovali kontroverznosť práce útvaru. Ako v slove pre verejnosť na utorňajšom zastupiteľstve uviedol banskobystrický architekt Tomáš Sobota, ÚHA v posledných rokoch vôbec nekomunikoval s odbornou obcou v meste. V podobnom duchu sa vyjadril aj nezávislý mestský poslanec Pavol Bielik, ktorý okrem konfliktov s inými architektmi poukázal aj na podozrenia zo zneužívania mapových a územnoplánovacích podkladov pre súkromných investorov v minulosti. Zapochyboval ale aj nad efektívnosťou činnosti organizácie v posledných rokoch.

„Som presvedčený, že mesto potrebuje víziu ďalšieho rozvoja. Zhodneme sa, že je potrebné niektoré funkcie udržať,“ povedal primátor Ján Nosko s tým, že začlenenie útvaru pod úrad je nevyhnutnosťou pre racionalizáciu postupov práce.

Útvar hlavného architekta pôsobil pri banskobystrickom magistráte od roku 1966. Väčšina mestských poslancov v utorok rozhodla, že skončí svoju činnosť ku 31.12.2015. V tomto roku to nie je jediná organizačná zmena. Poslanci už skôr schválili zlúčenie Záhradníckych a rekreačných služieb mesta so Správou športových a telovýchovných zariadení a tiež zrušenie mestskej firmy BPM, s.r.o. a jej začlenenie pod ďalšiu mestskú obchodnú firmu MBB, a.s.