Na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva poslanci okrem iného jednomyseľne schválili zmeny v nomináciách poslancov do orgánov mestských firiem.

mestský-úrad1V praxi to znamená, že poslanci MsZ nebudú v riadiacich orgánoch mestských spoločností a budú obsadzovaní len do ich kontrolných orgánov. O svoju pozíciu tak napríklad prišiel viceprimátor Jakub Gajdošík, ktorý zastával funkciu člena predstavenstva v Dopravnom podniku mesta Banská Bystrica (DPM BB).

„Už na prvom pracovnom zastupiteľstve sme spolu s poslancami chceli vyslať signál smerom k verejnosti, že plnenie svojich predvolebných sľubov myslíme vážne. Tam, kde to neohrozí reálne fungovanie mestských spoločností sme pristúpili k odvolaniu poslancov z ich štatutárnych orgánov. V prípade mestskej spoločnosti MBB sme zredukovali aj počet členov predstavenstva z troch na jedného,“ priblížil primátor Ján Nosko.

Politické nominácie v mestských spoločnostiach dlhodobo kritizoval poslanecký klub Banskobystrická alternatíva, ktorému sa túto zmenu nepodarilo presadiť v predchádzajúcich volebných obdobiach. „Poslanec sediaci na dvoch stoličkách je vždy v konflikte záujmov. Utorkové rozhodnutie MsZ preto postavilo veci konečne z hlavy na nohy. Je to však len prvý krok, dôležitým bude aj ten druhý. Teda férové transparentné konkurzy, a najlepšie aj v prítomnosti médií,“ upozorňuje Vladimír Pirošík (BBA).

V súčasnosti zostáva už len poslanec Ján Šabo (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS) vo vedení Bytového podniku mesta, v ktorom je konateľom a jediným štatutárom. Jeho pôsobenie v tejto funkcii je ale výsledkom výberového konania, v ktorom bol jediným uchádzačom, keď predtým pôsobil ako ekonóm spoločnosti.

V najbližšom období plánuje vedenie mesta vypísať transparentné výberové konania na tieto pozície. V špecifickej pozícii je ale novozvolený poslanec Marek Modranský (SMER-SD, SNS, SDKÚ-DS), ktorý je členom predstavenstva DPM BB, no nie je nominantom mesta, ale súkromnej spoločnosti SAD Zvolen.