Občania Banskej Bystrice sa konečne dočkajú prehľadného systému zverejňovania zmlúv. Ostrá prevádzka by mala byť spustená už v piatok 6. júla.

Kritizovaný systém zverejňovania zmlúv, faktúr a objednávok mesta Banská Bystrica by mal byť definitívne minulosťou. Mestský úrad prejde na nový spôsob, ktorý je už viac ako polroka v skúšobnej prevádzke. V novom systéme však budú zverejnené iba zmluvy po 6. júli, staršie ostanú v archíve v pôvodnej podobe.

Nový systém zverejňovania umožní zvýšenú prehľadnosť a orientáciu v dokumentoch a vyhľadávanie podľa zadaného kritéria. Záujemca o informácie sa tak už nebude musieť zložito preklikávať v .pdf súboroch.

Starý spôsob zverejňovania patril k najhorším na Slovensku. Vo svojich rebríčkoch to konštatovala mimovládna organizácia Transparency International Slovensko. Najprv v marci 2011 obsadila Banská Bystrica 85. miesto z 95 hodnotených miest, následne v júli 2011 to bolo už predposledné miesto zo 100 hodnotených samospráv.

Navyše v poslednom období neboli zmluvy zverejňované priebežne, ale iba v mesačných intervaloch a napríklad ešte v pondelok tohto týždňa chýbali zverejnené faktúry za mesiac jún. S odštartovaním ostrej prevádzky nového systému by nemali podobné problémy nastať.

Zmena je súčasťou zlepšovania informatizácie mesta, ktorú Banská Bystrica realizuje so spoločnosťou ICZ. V rámci iPointu – portálu pre elektronické služby mesta budú môcť občania vybaviť z pohodlia domova potrebné úradné záležitosti. Do konca roka by malo byť spustených až 29 služieb.