Po noci kostolov a múzeí sa svojej chvíle dočkala aj hudba. Do prvého ročníka Noci hudby sa ako jedno z devätnástich slovenských miest zapojí aj Banská Bystrica. Melódiami ožije nielen hlavné námestie, ale aj obľúbené kluby či umelecké priestory.

Iniciatíva Noc Hudby vznikla pri príležitosti oslavy tridsiateho výročia renomovaného francúzskeho Sviatku hudby. „Podobne ako múzeá, divadlá či kostoly, aj my chceme Nocou hudby upozorniť na kvalitu a rôznorodosť slovenskej hudobnej scény – a to bez akýchkoľvek žánrových obmedzení. Chceme tak demonštrovať chuť vytvárať spoločné projekty, vzájomnú spolupatričnosť a význam hudby v našom regióne,“ uviedla Lenka Horinková, dramaturgička Štátnej opery v Banskej Bystrici, ktorá pomáhala aktívne koordinovať hudobné projekty jednotlivých banskobystrických hudobných inštitúcií a klubov do pestrého programu.

Bohatý a rôznorodý program sa začne v Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice v Banskej Bystrici a na pôde Konzervatória J. L. Bellu, pokračovať bude v Akadémii umení, ZUŠ R. Tatára a ZUŠ J. Cikkera, v Štátnej opere Banská Bystrica a v noci ho svojou hudobnou produkciou zakončia Klub 77 a Jazz klub 12. V uliciach Banskej Bystrice počas dňa zahrajú Banskobystričanom aj návštevníkom mesta dve džezové duá. Ako hovorí slogan Noci hudby, na Banskobystričanov tak naozaj čaká hudobný „zážitok na každom rohu.“

Pri príležitosti Noci hudby v Banskej Bystrici pripravilo Literárne a hudobné múzeum pre návštevníkov voľný vstup do expozícií Múzeum domov a Ľudové hudobné nástroje na Slovensku. Konzervatórium J. L. Bellu zas pre záujemcov pripravilo Deň otvorených dverí konzervatória s možnosťou nahliadnuť do tvorivého pedagogického procesu. Štátna opera Banská Bystrica uvedie verejnú skúšku opery Fedora.

Program všetkých hudobných podujatí v Banskej Bystrici v rámci Noci hudby nájdete na tejto stránke…