Ekonomický námestník Mestského úradu Branislav Slaný: „Je dôležité, aby sme zisk premietli do niečoho užitočného.“

Ilustračné foto: Branislav Račko

Aj napriek výpadku podielových daní v sume 944-tisíc eur, skončilo mesto Banská Bystrica k 31.7.2011 v zisku 958 141 eur. Informoval o tom na stredajšom brífingu s novinármi primátor Peter Gogola a ekonomický námestník Mestského úradu Branislav Slaný. Minulý rok bola o takomto čase zaznamenaná strata 534 927 eur.

Podľa Slaného sú príčinou lepšieho hospodárenia jednak vyššie príjmy z podielových daní, jednak šetrnejšie nakladanie s financiami samosprávy. Mesto pracuje s rozpočtom v reálnom čase a každý mesiac analyzuje ekonomickú kondíciu mesta, čo slúži na ďalšie manažérske rozhodovanie. Príklad uviedol aj primátor Gogola: „Rôzne organizačné zložky riešili propagáciu mesta a aktivít vo svojej pôsobnosti. My sme vytvorili oddelenie propagácie mesta a centralizovali sme výdavky. Sú to maličkosti, ktoré v súčte dávajú veľké peniaze.“

K ďalšiemu zefektívneniu v hospodárení mesta má dôjsť aj pomocou kontaktu s občanmi. „Každý posledný štvrtok v mesiaci budem mať otvorené dvere a prijímať od občanov všetky poznatky, návrhy a podnety k ekonomickému fungovaniu mesta, ktoré si Banskobystričania všimnú. Nedávno sa v jednom médiu na titulke objavilo, že mesto platí za čo nemusí. Jednalo sa o wi-fi, je to dvakrát 100 eur mesačne, ale aj to je peniaz. Ak je to skutočne tak, že platíme, za niečo, čo nemusíme, budem rád ak sa takáto informácia dostane ku mne a  vyriešime to. Nedá sa pri takom objemnom ekonomickom organizme ako je mesto, vedieť o všetkom,“ narážal Branislav Slaný na článok BBonline.sk o bezplatnom wi-fi spote na Námestí SNP.

Ekonomický námestník zdôraznil, že nie je cieľom mesta, aby vykazovalo za každú cenu zisky. „Zaujal ma citát bhutánskeho princa: ‘Nebudujme hrubý domáci produkt, ale hrubé domáce šťastie.’ Je dôležité, aby sme zisk premietli do niečoho užitočného,“ povedal Slaný. Primátor Gogola by ušetrené prostriedky rád investoval do projektu e-govermentu: „Našou ambíciou je elektronizovať samosprávu a poskytnúť obyvateľom mesta možnosť, aby si svoje záväzky vyriešili prostredníctvom internetu.“ Od novinárov zaznela otázka, či práve táto oblasť je tou, ktorá občanov mesta najviac trápi. „Je tu veľa zásadných problémov, ale myslíme si, že toto nás ako samosprávu posunie na vyššiu úroveň.“

Mesto má v obchodných spoločnostiach podiely za 38 miliónov eur

Primátor aj ekonomický námestník sa okrajovo dotkli aj témy mestských obchodných spoločností. Dovedna má mesto v týchto podnikoch podiely v hodnote takmer 38 miliónov eur. „Je to dosť na to, aby sme komunikovali s dcérskymi spoločnosťami a poznali ich ekonomickú situáciu, strednodobé, dlhodobé plány a stratégiu. Aby sme my ako mesto neprišli k nejakému prekvapeniu, že sa zrazu výrazne zmení hodnota majetku u niektorej z dcér,“ povedal  Slaný.

Napriek tomu, že mesto vlastní v mestských obchodných spoločnostiach väčšinu, verejnosť nemá ako kontrolovať ich hospodárenie. Zodpovednosť je na strane výkonných orgánov, ktoré volí mestské zastupiteľstvo. V minulosti pritom mesto vložilo do týchto spoločností niekoľko lukratívnych budov ako napr. historickú radnicu na Námestí SNP v prípade MBB a.s.. Práve v súvislosti s MBB sa hovorí o vysokom úverovom zaťažení podniku. V prípade nezodpovedného hospodárenia by muselo záchrannú ruku podať mesto. „Je tu štandardná kontrola, kedy musia tieto spoločnosti raz ročne vykazovať svoje účtovné hodnoty.  Na debatu s nimi ale je, či majú záujem posudzovať hospodárenie mesačne, v reálnom čase, tak ako sme to začali robiť my. Boli by samy proti sebe, keby nešli touto cestou, lebo aj oni potrebujú vysledovať svoj ekonomický život a trendy,“ povedal na margo kontroly a hospodárenia mestských spoločností Branislav Slaný.