Súkromná spoločnosť ponúkla prevádzkovať WiFi internet zadarmo, mesto to odmietlo. V súčasnosti je pritom takmer nemožné sa k mestskému hotspotu pripojiť.

Ilustračné foto: Branislav Račko

Využiť služby verejne dostupného WiFi pripojenia na internet prevádzkovaným mestom Banská Bystrica na Námestí SNP nie je jednoduché. Redaktori BBonline.sk neúspešne testovali možnosť pripojenia. Spočiatku nenadviazali ani spojenie, keď sa to konečne podarilo, pripojenie po niekoľkých minútach padlo. Nezostávalo tak nič iné ako sa pripojiť k sieti jednej z reštaurácií alebo k bezplatnej WiFi  banskobystrického poskytovateľa internetu. Na rozdiel od mestského pripojenia má väčší dosah a funguje bezproblémovo, spojenie sa neprerušilo ani raz.

Mestský úrad registruje pripomienky občanov ku kvalite verejného WiFi. „Signál je obmedzený výkonom antény na strane prijímateľov pripojenia. Tento faktor nevieme ovplyvniť a vzhľadom na veľké vzdialenosti môže byť problémom,“ píše sa v stanovisku mesta.

Väčšina návštevníkov, či obyvateľov mesta na Námestí SNP tak využíva služby bezplatnej WiFi siete spoločnosti BBX, inak aj technického partnera BBonline.sk. Internetové hotspoty prevádzkuje v meste zadarmo už päť rokov. Rudolf Kubík, konateľ spoločnosti, hovorí, že mestu ponúkal pokrytie ešte v minulom volebnom období v podstate zadarmo – výmenou za reklamný odkaz na stránkach mesta. „Na mestskom úrade mi vtedy povedali, že to nemôže robiť súkromná firma, lebo potrebujú mať záruku. Vravím dobre, podpíšeme zmluvu, kľudne aj na 10 rokov,“ hovorí Kubík. Jeho ponuku úrad zamietol.

Koncom roka 2007 poslanci mestského zastupiteľstva schválili, po vzore iných väčších miest, návrh na vybudovanie bezplatného verejného internetu v Banskej Bystrici. Napriek tomu, že BBX disponuje technickým vybavením na poskytovanie bezplatného WiFi, mesto zaplatilo za vybudovanie vlastného hotspotu 62 733 korún (2082,35 eur). Každý mesiac navyše uhrádza internetovému providerovi za poskytovanie služieb. V súčasnosti využíva produkt Slovak Telekomu  Turbo 4 Solo, ktorý je spoplatnený sumou 119,46 eur s DPH mesačne.