Z dôvodu veľkého záujmu a naplnenia kapacít víkendového testovania v Banskej Bystrici, mesto rozširuje najviac vyťažené odberné miesta o päť odberných tímov.

Tie pribudli na základných školách Sitnianska, Spojová, Gaštanová, Golianova a Radvanská. Prihlasovanie je dostupné na stránke testovanie.banskabystrica.sk. Mesto však prosí, aby sa na jeho testovacie miesta prihlasovali len tí, ktorí od pondelka potvrdenie o negatívnom teste nevyhnutne potrebujú.

„Opätovne žiadame všetkých, ktorých sa testovanie netýka, aby sa na ňom nezúčastňovali a neblokovali v rezervačnom systéme miesto tým, ktorí od pondelka, 8. februára, stredy, 10. februára skutočne potrebujú mať negatívny výsledok antigénového testu. Pripomíname, že kapacity mesta sú obmedzené, preto odporúčame všetkým záujemcom o testovanie využiť aj súkromné mobilné odberné miesta, ktoré schválilo Ministerstvo zdravotníctva SR,“ približuje hovorkyňa primátora Zdenka Marhefková.

Mesto Banská Bystrica vytvorilo odberné miesta na víkend 6. a 7. februára s cieľom otestovať skupiny obyvateľov, ktorých sa týka otváranie škôlok a škôl. Víkendové testovanie mesta je určené pre pedagogických a nepedagogických zamestnancov školských zariadení,pre zákonného zástupcu škôlkara alebo školáka, pre študentov končiacich ročníkov stredných škôl a odborných učilíšť, pre zamestnancov, ktorým povaha práce nedovoľuje vykonávať ju formou home office a majú výnimku od zamestnávateľa. Škôlkari ani žiaci prvého stupňa základných škôl sa na testovaní nezúčastňujú.

„Urobili sme maximum, aby sme zabezpečili testovanie súvisiace s otváraním škôl, ale situácia je už neúnosná. V tejto chvíli nie sme schopní zabezpečiť viac, vzhľadom na to, že všetci zdravotníci, administratívni pracovníci či zamestnanci mestského úradu sú z neustáleho testovania unavení a ich kapacity sú limitované, čo súvisí so zlou komunikáciou štátu. Neskoré vyjadrenia vlády,  zmätočné pokyny a rozhodnutia na poslednú chvíľu sú opäť dôkazom, že súčasnú situáciu vláda absolútne nezvláda,“ hovorí primátor Ján Nosko.

V prípade naplnenia rozšírených kapacít už mesto odberné tímy, a teda ani termíny navyšovať nebude. V meste je však možné využiť aj dlhodobo dostupné odberné miesta na rezerváciu i na počkanie. Ich zoznam nájdete v našom staršom článku.