Vnútornou racionalizáciou základného školstva chce mesto ušetriť 50-tisíc eur. Niektorí poslanci pochybujú aj o tejto sume. Deficit na rok 2013 je odhadovaný v sume 286-tisíc eur.

ZS Jana BakossaCisárove nové šaty. Ku tejto rozprávke prirovnal Jakub Gajdošík (SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS) rozhodnutie vedenia mesta riešiť chýbajúce financie v základnom školstve vnútornou racionalizáciou. „Nič iné nás tak nevystihuje ako táto rozprávka,” povedal na utorňajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva podpredseda najsilnejšieho poslaneckého klubu. Aj keď poslanci jednohlasne odsúhlasili predložený materiál, naprieč politickým spektrom nastala zhoda, že tieto opatrenia nepriaznivú finančnú situáciu v mestskom školstve neriešia.

„Podľa môjho názoru vnútorná racionalizácia neprinesie ani 50-tisíc eur, lebo už prebehla v niekoľkých kolách. Päťdesiattisíc to určite nebude, to sme si 100% istí a prostriedky budú chýbať. Budú si musieť uvedomiť aj rodičia detí v školách, ktoré sú naplnené, že sa spolupodieľajú na fungovaní škôl, ktoré sú poloprázdne. My sa budeme snažiť sanovať tieto chýbajúce peniaze, kde sa len bude dať. Nie som si istý, či iba vnútorná racionalizácia bola riešením tejto situácie,“ povedal Martin Turčan (SDKÚ-DS).

Pavol Katreniak z klubu Banskobystrickej alternatívy vidí problém v minulosti, keď sa tento problém neriešil. Oceňuje odvahu primátora, že pristúpil k rušeniu dvoch škôl v minulom roku. „V našom klube neboli jednotné názory akú alternatívu prijať, väčšina sa prikláňala k tomu, že mohli byť predložené všetky alternatívy. Aj spolupráca s cirkvou za tých podmienok, ktoré sú únosné pre mesto aj pre cirkev, potom vnútorné racionalizačné opatrenia, ale aj radikálne racionalizačné opatrenie. Ukázalo by sa hlasovaním poslancov, kto sa k čomu priklonil,“ hovorí Katreniak. Jeho návrh si však ani mestská rada ani primátor neosvojili.

Ani predseda klubu BBA nevidí v odsúhlasenom uznesení riešenie nepriaznivej situácie. „V rozpočte budú chýbať obrovské peniaze a pred tým si nemôžeme zakrývať oči. Primátor sa takto rozhodol, mal na to zrejme svoje dôvody,“ dodáva Pavol Katreniak.

Samotný primátor otvorene hovorí, že jeho ambíciou bolo zachovanie obidvoch škôl. „Rokoval som so zástupcami evanjelickej cirkvi, ale nepodarilo sa mi o podmienkach, ktoré som vyrokoval, presvedčiť členov mestského zastupiteľstva. Preto sa tento návrh ukázal nepriechodný,“ povedal Peter Gogola. Podľa neho treba brať do úvahy aj faktor zamestnanosti, kedy by pri prípadnom zlúčení dvoch škôl prišlo o prácu 40 učiteľov.

Námestníčka pre sociálne služby Mária Filipová na zastupiteľstve vyhlásila, že vnútornou racionalizáciou sa dosiahne úspora 50-tisíc eur. Analýza mestského úradu odhaduje deficit na rok 2013 vo výške 286-tisíc eur. Primátor v dotovaní tohto rozdielu nevidí problém. „Rovnako ako dotujeme šport, napríklad systém boja s korčuliarskou negramotnosťou, tak rovnako je zmysluplné dotovať aj školy. Nie je to menej dôležité,“ dodáva primátor.