Aj keď v niektorých najmä menších mestách sú už mená nielen primátorských ale i poslaneckých kandidátov známe, v Banskej Bystrici ich oficiálne spoznáme až na budúci týždeň.

mestske zastupitelstvoMestská volebná komisia preskúmala jednotlivé podané kandidátne listiny ešte v piatok. Kandidáti a strany ich odovzdávali do predchádzajúcej nedele. Na kandidátkach celkom 225 uchádzačov, pričom nie všetci splnili administratívne požiadavky, a tak mestská volebná komisia v niektorých prípadoch rozhodla o vyradení kandidátov, a to najmä z dôvodu neúplne vyplnených petičných hárkov s podpismi na podporu kandidatúry. Kandidáti, ktorí pre voľby neboli komisiou zaregistrovaní, sa ešte mohli proti rozhodnutiu odvolať. Koľko Banskobystričanov sa tak bude 15. novembra definitívne uchádzať o 31 kresiel v mestskom zastupiteľstve ešte nie je známe. V roku 2010 to bolo presne 203 adeptov.

Ako portál BBonline.sk informovala hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Martina Kanisová, mesto jednotlivé hlasovacie lístky so zoznamami kandidátov zverejní až po ich korektúre Okresným úradom v druhej polovici budúceho týždňa. Isté už ale je, že spomedzi politických strán podali spoločné kandidátky Smer-SD a SNS spolu s SDKÚ-DS a ďalšiu koalíciu tvoria napríklad konzervatívne strany KDH a NOVA. Tieto strany sa okrem poslaneckej koalície zhodli i v podpore primátorských kandidátov.

V pondelok primátor mesta rozhodol o určení volebných okrskov a volebných miestností, ktoré menia najmä svoje čísla v súvislosti so zmenou volebných obvodov.