Šiesty ročník medzinárodného projektu vysokých škôl Artorium 2015 sa úspešne skončil. Diváci mali počas 4 dní, od 15. do 18. októbra 2015, v Banskej Bystrici možnosť vidieť kvalitné študentské divadelné inscenácie z Poľska, Srbska, Slovenska či Českej republiky.

cernodrinski se vraca kuciVo filmovej súťažnej časti sa predstavilo 11 študentských filmov študentov odboru Filmová dokumentárna tvorba, Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici a v nesúťažnej časti si diváci pozreli filmy študentov z Českej republiky a Čiernej Hory. Špeciálna sekcia Fokus:Emigrácia predstavila úspešné európske krátke filmy zaoberajúce sa témou emigrácia.

Návštevníci Artoria 2015 mali počas celého priebehu podujatia možnosť hlasovať za Najlepšiu inscenáciu tohto ročníka. Okrem dvoch inscenácii z pôdy Akadémie umení, Cudzie telá ( r. Zuzana Galková) a Ne/Vina ( r. Petra Kovalčíková), program ponúkol aj inscenáciou českých študentov DAMU – C8H11N (r. Braňo Mazúch), študentov poľskej Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza vo Varšave, ktorí prišli s predstavením Pogorzelisko a v neposlednom rade sa prišli predstaviť aj srbský študenti s inscenáciou Černodrinsi se vrača kuči z Akademija umetnosti Novi Sad. Práve srbská inscenácia divákov zaujala natoľko, že ju zvolili za najlpšiu inscenáciu Artoria 2015.

Filmárovce aleo Cachtice 1961_Kristina KlimekováVo filmovej súťažnej časti prehliadky rozhodovala odborná porota v zložení strihač František Krähenbiel, producent Peter Neveďal a dokumentarista Marek Kuboš. Pozreli si spolu 11 študentských filmov a rozhodli, že cenu pre najlepší dokumentárny film si odniesol film mladej talentovanej režisérky Kristíny Klimekovej o udalosti z roku 1961, vďaka ktorej dostali Čachtice prezývku „filmárovce“, aj keď v nich žiadny film nevznikol – Filmárovce alebo Čachtice 1961. Porota sa rozhodla udeliť aj dve špeciálne uznania. Prvé pre výnimočný spôsob spracovania príbehu dvoch mladých žien, žijúcich v odlišných svetoch dostal bakalársky film režisérky Kristíny Rigovej – Letokruhy. Druhým filmom oceneným špeciálnym uznaním poroty sa stal film o fantázii, inšpirácii, zrodení a tvorení režisérky Růženy Rausovej – Otisky.

V rámci OFF programu projektu mali návštevníci možnosť vidieť celovečerný dokumentárny film Povstanie Slovensko 1939-1945 režiséra Vladimíra Štrica, ale aj prehliadku študentských filmov Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne, Fakulty multimediálnych komunikácií / Ateliéru Audiovizuálnej tvorby a tvorbu študentov Univerzity v Čiernej Hore / Fakulty dramatických umení v Cetinje. Impozantná bola aj vizualizácia v rámci Vizuálno-hudobnej noci „Ozajstná hudba“ o ktorú sa postaral Matúš Astrab či workshop o možnostiach využitia slovenských ľudových tancov v divadelnej tvorbe pod lektorskou taktovkou Martin Urban.