Medzinárodný organový festival Vivat vox organi 2019 pokračuje v stredu ďalším koncertom. V banskobystrickom Evanjelickom kostole sa v stredu 4. septembra 2019 predstaví slovenský organista Martin Bako. O 19.00 h Bako rozozvučí veľký romantický organ z roku 1893, ktorý sa v tunajšom kostole nachádza. Organový koncert v Banskej Bystrici chce Martin Bako venovať pamiatke tragicky zosnulého priateľa a mladého organistu Timoteja Kyselicu. 

Martin Bako absolvoval štúdium na organovom oddelení Hudobnej a tanečnej fakulty VŠMU v Bratislave v triede profesora Jána Vladimíra Michalka. Popri interpretácií organovej literatúry sa aktívne venuje aj organovej improvizácií. Ako interpret a improvizátor sa predstavil na medzinárodných organových festivaloch na Slovensku i  v mnohých európskych štátoch. Martin Bako pôsobí aj ako organár.

V rokoch pracoval 2001-2004 v reštaurátorskej dielni Jána Valoviča zo Serede. Aktívne sa podieľal aj na stavbe nového dómskeho organa v Bratislave pod vedením legendárneho organárskeho majstra Geralda Woehla. Spolupracoval so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice a Slovenským komorným orchestrom Žilina. Vyučoval na „Orgelsommerkurze“ v nemeckom Zittau, je členom odbornej komisie Slovenského hudobného centra pre historické organy. V roku 2018 sa stal laureátom ceny Sebastian za mimoriadny prínos k rozvoju organovej hudby na Slovensku. V rokoch 2008 – 2014 bol titulárnym organistom korunovačného Dómu sv. Martina v Bratislave, kde spolu so Stanislavom Šurinom inauguroval v r. 2010 nový organ sv. Alžbety. V súčasnosti sa venuje opravám organov a organologickej činnosti. 

    Program koncertu Martina Baka v Banskej Bystrici: 

  1. Mendelssohn – Bartholdy (1809 – 1847): Prelúdium a fúga c –mol, op. 37/1
  2. Johannes Brahms (1833 – 1897): Elf Choralvorspiel, op. 122 (výber)
  3. Martin Bako (*1980): Improvizácia „In memoriam Timotej Kyselica“
  4. Franz Liszt (1811 – 1886): Fantázia a fúga na chorál „Ad nos ad salutarem undam“ (1855)

Viac informácií o podujatí nájdete na Facebooku. Vstupné na koncert je dobrovoľné.