Quantcast

Hra je ľudová, má charakterové postavy a tiež poučnú pointu, o čom nás presvedčia aj členovia Medzibrodského kočovného divadla v piatok 18. marca o 17-tej hodine v spoločenskej sále Štátnej vedeckej knižnice. Vstupné na predstavenie je 1 €.

Statky - zmatky (2)-page-001Jozef Gregor Tajovský napísal známu divadelnú hru Statky- zmätky v roku 1909 počas svojho pôsobenia v Nadlaku, kde v rokoch 1904-1910 pracoval vo filiálke Ľudovej banky. V priebehu týchto rokov dostatočne spoznal tamojších ľudí, ich srdečnosť, ale aj chamtivosť a túžbu po majetku, ktorá ničila charaktery a plodila zmätky v rodinách. Nečudo, že v prostredí, v ktorom túto drámu  napísal, ju nemal odvahu uviesť na javisko.

Prvýkrát hru naštudoval Slovenský spevokol v Martine v roku 1910. Odvtedy si ju do svojho repertoáru zaradili viaceré ochotnícke divadelné i profesionálne súbory. Predstavenie ukončí týždeň literárnych aktivít v meste – XX. Literárnu Banskú Bystricu. Festival je venovaný pamiatke Mikuláša Kováča a Roku slovenskej hudby. Na jeho organizovaní sa každoročne podieľa aj Literárne a hudobné múzeum pri ŠVK.

Medzibrodské kočovné divadlo pridalo túto hru do svojho repertoáru v roku 2014 pri príležitosti 140. výročia narodenia Jozefa Gregora Tajovského a odvtedy ju odohrali počas svojho „kočovania“ na mnohých miestach. (Miestni divadelní ochotníci ju prvýkrát naštudovali už v roku 1953 v réžii Ľ. Padúcha).

1V Medzibrode v súčasnosti úspešne pôsobia až dva súbory, konkrétne Divadlo medziBRODwaypod vedením Radoslava Kabáča, ktorý preferuje súčasných autorov a Medzibrodské kočovné divadlo, ktoré má v repertoári autorov klasických. Je obdivuhodné, že ochotnícke divadlo má v obci vyše storočnú tradíciu a úspešne v nej pokračuje aj v súčasnosti. Medzibrodské kočovné divadlo získalo v tomto roku s hrou Statky-zmätky na Krajskej prehliadke amatérskych divadelných súborov v Revúcej 2. miesto. Touto hrou  ukončilo druhý ročník Medzinárodného festivalu ochotníckych divadiel KLOPAČKA 2015 dňa 15. augusta v Španej Doline a 18. marca 2016 patrične ukončí XX. Literárnu Banskú Bystricu.

Divadelníci ponúknu divákom výborné herecké výkony, nápaditú réžiu a hudobnú ukážku autora Tomáša Pohorelca. Vianočnú atmosféru prvého dejstva navodí  hrou na gitare a speve spolu s Evou Laluhovou, ktorá ho rovnocenne dopĺňa hrou na husliach. Maťo Urban pri hudbe zúžitkoval skúsenosti učiteľa ZUŠ.

Režisérska taktovka patrí vedúcemu a dlhoročnému členovi súboru Jozefovi Zázrivcovi. Herecky sa predstavia Juraj Haviar, Vlado Haviar, Michal Sokol, Andrej Kabáč, Matej Urban, Zuzana Zázrivcová, Róbert  Zázrivec, Jozef Zázrivec, Marta Haviarová a Norika Dřimalková. Príbeh, v ktorom peniaze, čiže statky, spôsobia veľa zmätkov a nepríjemností, narúšajú vzťahy  a charaktery ľudí, je veľmi aktuálny aj v súčasnosti.