Program banskobystrického multikina Cinemax bude od štvrtka opäť o niečo bohatší, keď doň pribudnú ďalšie filmové novinky.

Vo štvrtok 21. apríla si v Cinemaxe odkrútia premiéru tri nové filmy. Z domácej produkcie prichádza dráma Kryštof. Dávku humoru prinesie pokračovanie českej komédie Po čom muži túžia. Tešiť sa môžete aj na animovanú rodinnú komédiu Ušiak Čiky a Škrečok temnôt. V rámci Artmax programu bude bystrické multikino premietať v sobotu koncert Seventeen Power Of Love: The Movie a v nedeľu dokument Exhibition on Screen: Veľká noc v umení.

Cinemax Banská Bystrica prosí svojich návštevníkov, aby v priestoroch kina dodržiavali platné hygienické nariadenia v súvislosti s prevenciou proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Prehľad filmových noviniek v ponuke banskobystrického kina vám prinášame v článku nižšie. Kompletný program premietaní počas nasledujúcich dní nájdete na stránke kina.

KRYŠTOF

Najsilnejšia viera je viera v slobodu.

Kryštof je mladý budúci novic, ktorý žije na prelome 40. a 50. rokov minulého storočia v komunite mníchov v pohraničí a zdieľa s bratmi ich život v pravde. Kryštof utiekol do kláštora nielen pre svoju vieru v Boha, ale aj pre konflikty s otcom a politické pomery po februárovom prevrate. Popri mníšskom živote sa venuje prevádzačstvu – je jedným z posledných článkov v reťazi, ktorou sa prenasledovaní komunistickým režimom dostávajú cez hranice do Nemecka. Pri jednom z nočných návratov do kláštora je svedkom brutálneho zásahu policajných zložiek proti skupine študentov a tej istej noci je zároveň zlikvidované aj spoločenstvo mníchov, v ktorom žil. Miesto, do ktorého vkladal svoje nádeje a vieru, je zničené.

Kryštofov zúfalý útek rozvrátenou vysídlenou krajinou je miestopisom vtedajšieho Česko-Slovenska aj márnym hľadaním internovaných bratov. Kryštof sa stáva štvancom, no v jeho beznádejnej situácii mu poskytne pomoc mladá žena Johana na šumavskom statku. Jej rodina odmietla kolektivizáciu – otec spáchal samovraždu a brata poslali na nútené práce do bane. Johana ukryje Kryštofa v stodole, ale vo chvíli, keď obidvaja začínajú vnímať nádej a vzájomnú blízkosť, komunisti násilne obsadia jej hospodárstvo. Teraz majú poslednú šancu prejsť cez ešte „nezadrôtovanú“ hranicu… Film vychádza zo skutočných udalostí – jeho východiskom je tzv. akcia K z apríla 1950, počas ktorej komunistický režim prepadol a obsadil mužské kláštory vo vtedajšom Česko-Slovensku.

PO ČOM MUŽI TÚŽIA 2

Irena Kopáčová sa živí ako vzťahový poradca, ale pritom sama má partnera, ktorý ju podvádza. Irenu jej prax profesionálne deformuje a nevera jej priateľa ju posilní v presvedčení, že muži sú primitívne bytosti, ktoré len smrdia, pijú pivo a prdia. Jedného dňa sa jej averzia voči mužom vystupňuje a ona po dvoch fľašiach vína vyhlási, že chce byť muž, aby sa tiež mohla správať ako tupec a mať všetko na svete jednoduchšie. Druhého rána sa Irena prebudí s hlavou ako zvon a s hrôzou v očiach zistí, že sa jej nočné prianie vyplnilo. Avšak iba fyzicky. Z Ireny je Iren. Má podobu päťdesiatnika Karla Kráľa z prvého dielu. Cez počiatočnú nechuť k sebe samotnému sa musí Irena o seba postarať a to nie je jednoduché, pretože prišla o prácu a ani nie je nikto, kto by jej spočiatku uveril, že je to stále Irena. Nakoniec jej podá pomocnú ruku jej sused Radim. Je odjakživa do Ireny zamilovaný. Ešte ako Irenu ju mnohokrát pozýval na rande, ale tá jeho lásku nikdy neopätovala, ba čo viac, bol jej priam odporný. Radim jej verí a dúfa, že niekde tam vo vnútri toho postaršieho chlapíka je jeho milovaná susedka Irena a on ju len musí, ako správny princ vyslobodiť.

Urobiť zo ženy muža nie je ľahká úloha, a tak má Radim s Irenom vo výcviku poriadne ťažkosti. Iren je totiž stále hlavne žena v mužskom tele a podľa toho sa tiež chová. Radim mu ponúkne prácu v stavebnej firme a vezme ho do futbalového oddielu, ktorý hrá najnižšiu súťaž a samozrejme tiež do krčmy. Irena sa tak dostane prvýkrát do čisto mužského kolektívu a nestačí sa čudovať, ako sa muži medzi sebou bavia a ako sa správajú. Sprvu je to ešte horšie, než čakala, ale postupom času do ich myslenia dokáže lepšie a lepšie preniknúť a ak treba tak im aj pomôcť s ich partnerskými a sexuálnymi problémami, pretože im ponúkne ženský protipohľad, ktorý sú muži schopní akceptovať, pretože ho počujú od muža . Irena začne mať Radima rada, páči sa jej, že je na ňu dobrý a pozorný a so všetkým jej pomáha a hlavne ju dokáže počúvať. Problém ale je, že nastávajú situácie, kedy by si obaja chceli byť akosi bližšie, ale stále tam pre Radima pretrváva tá Irenina mužská podoba, a tak Irena musí zabojovať o svoje pôvodné ja a zmeniť sa do svojej ženskej podoby, aby o Radima neprišla.

UŠIAK ČIKY A ŠKREČOK TEMNÔT

Mladý Čiky je iný než ostatní. Je tak trochu neobyčajný. Narodil spolovice ako kura a spolovice ako zajac. Mal šťastie, pretože si ho ako malého adoptoval kráľ Peter, slávny zajačí dobrodruh. Čiky aj cez svoje odlišnosti chce to, čo každý: zapadnúť medzi ostatných a mať priateľov. To, že je tak trochu nešikovný, nie je pre neho žiadna prekážka. Odvaha a nadšenie mu nechýba. Celý svoj život túži zažiť poriadne dobrodružstvo! A jedno veľké na neho čaká! Keď najväčší darebák Kráľovstva utečie z väzenia a hrozí, že zvrhne kráľa Petra z trónu, nastáva pre Čikyho tá pravá chvíľa. Čiky spolu s Abe a Meg, odborníčkou na bojové umenia, ide nebezpečenstvu v ústrety…

SEVENTEEN POWER OF LOVE : THE MOVIE – Artmax koncert

v sobotu 23. apríla o 17.30 h

„Divadelné deti K-popu“ alebo „Králi performance“ – i to sú prezývky, ktorými médiá označili k-popový projekt Seventeen. Na scéne sú od roku 2015, ale až teraz sa trinásťčlenná chlapčenská skupina, ktorá v mnohých ohľadoch prepisuje históriu štýlu, dostáva na plátna kín. Snímka Seventeen Power Of Love: The Movie vstupuje do kín CINEMAX exkluzívne len 23. apríla 2022.

K-popový fenomén Seventeen je zoskupenie, ktoré dokázalo premeniť svet k-popu. Podarilo sa im vytvoriť na okolí nezávislý tvorivý ekosystém, ktorý vytvára kooperáciu troch skupín vnútri kapely – hiphoperov, spevákov a tanečníkov. Výsledkom je nevídaná vnútorná synchronizácia, ohromujúce choreografie, ale hlavne fantastická tímová práca. Seventeen sa stali jednou z celosvetovo najvýraznejších k-popových hviezd, ktorá si získala srdcia zástupov oddaných fanúšikov.

EXHIBITION ON SCREEN: VEĽKÁ NOC V UMENÍ – Artmax film

v nedeľu 24. apríla o 17.30 h

Príbeh smrti a vzkriesenia Ježiša Krista dominoval západnej kultúre posledných 2000 rokov. Je to možno najvýznamnejšia historická udalosť všetkých čias, nie len ako ju rozprávajú evanjeliá, ale tiež tak, ako ju stvárnili najväčší umelci histórie.

Film nahliada na príbehy kresťanstva tak, ako sú vyobrazené v umení, od dôb raných kresťanov až po súčasnosť. Uvidíte diela majstrov ako Caravaggio, Leonardo, Raffaello, El Greco či Salvator Dalí. Film sa natáčal v Jeruzaleme, v Spojených štátoch i naprieč Európou a odhaľuje rozdielne cesty, akými umelci zachytávali príbeh Veľkej noci v priebehu vekov, a tým i históriu nás všetkých.

Séria Exhibition on Screen prináša na veľké plátno svetových umelcov skrze exkluzívne prístupy na výstavy a do umeleckých archívov po celom svete. Za 9 sezón ponúkla táto séria celkom 30 medzinárodne oceňovaných filmov.

Zmena programu vyhradená. Aktuálny program, novinky a obsah filmov nájdete vždy na stránke multikina Cinemax.