Medokýš medzi plážovým kúpaliskom a plavárňou je pitný a vhodný na hromadné zásobovanie. Taký je záver Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici. O rozbor vody požiadalo mesto Banská Bystrica kvôli obnove okolitého priestoru prírodného prameňa. Ako sme Vás informovali už v polovici mája, uskutočnilo sa plánovacie stretnutie za účasti verejnosti, ktorá mohla obnovu priestoru usmerniť, podeliť sa o nápady. Na začiatku júna bol aj na základe týchto podnetov vypracovaný architektonický plán.

Čo sa zrealizuje toto leto?
V obnovovanom priestore budú osadené lavičky, nový trávnik a dreviny. Pribudnú tiež stojany na bicykle kvôli vybudovaniu cyklochodníka z Podlavíc popri Medokýši. Upraví a premaľuje sa altánok, sprístupní sa zdroj, aby sa lepšie naberala voda a upraví sa odtok, aby sa okolo zdroja voda nehromadila. Z návrhov verejnosti sa schválila napríklad bylinková záhradka. O tom, aké bylinky sa v priestore budú nachádzať by mala informovať aj tabuľa. Ďalšia informačná tabuľa bude obsahovať informácie o zložení vody. A ak bude zo strany včelárov pretrvávať záujem o včelársky náučný chodník, zrealizuje sa aj táto idea.

Všetky chodníky v priestore Medokýša budú bezbariérové. Avšak vstup do altánku, k prameňu, momentálne aj z finančného hľadiska nie je možné spraviť bezbariérovo. Takže tam žiaľ budú viesť schody, uviedla pre BBonline.sk hlavná manažérka projektu „Bystričania, obnovme si Medokýš!“, Ivana Barlíková. Táto problematika tiež súvisí s tým, že podľa analýzy, ktorú si dalo spraviť mesto, nie je možné ani zdvihnutie prírodného prameňa. To bolo predmetom záujmu najmä kvôli bezdomovcom, ktorí v posledných rokoch využívali priestor prameňa na vykonávanie hygieny. Altánok im totiž účinne tvoril zákryt.

Medokýš otvoria v septembri
V nasledujúcich troch mesiacoch prebehnú úpravy do takej miery, aby sa v septembri mohol priestor odovzdať na užívanie a slávnostne otvoriť. Z finančných zdrojov, ktoré máme musíme nanovo vybudovať chodníky, zakúpiť smetné koše, lavičky, vzrastlé dreviny na líniovú dosadbu popri chodníkoch. Možno, ak sa nám podarí zohnať sponzorský príspevok alebo sa niekto ozve, tak môžeme zakúpiť aj oddychové prvky, ale momentálne to neplánujeme, upresnila Barlíková plány na ďalšie mesiace.

V štádiu rokovaní je aj podoba rázcestníka, ktorý by mal orientovať peších a cyklistov. Na dlhšie rokovania je odkázané aj zabezpečenie wifi internetu v tejto lokalite, ale predpokladá sa, že táto idea bude nakoniec zrealizovaná. Finančne nenákladný je aj nápad na osadenie vitríny s knihami, ktoré si môžu obyvatelia požičať či vymeniť a v priestore prírodného prameňa Medokýš či doma prečítať. Niektoré nápady, ktoré sú finančne nenáročné však musia istý čas počkať na realizáciu. Až keď priestor nebude využívaný bezdomovcami, pre ktorých je altánok Medokýša vo vhodnom zákryte, môžu sa zrealizovať nápady ako ohniská či živé oplotenie. Živý plot by totiž bezdomovcom poskytoval úkryt a keďže si radi zakladajú oheň v tomto priestore, kým nebudú z okolia Medokýša vytlačení, takéto prvky tu nemôžu byť zrealizované.

Medokýš sa tak o pár mesiacov premení na miesto, kde si môžete spraviť piknik, zrealizovať krátku príjemnú prechádzku, prečítať si knihu, bezplatne sa opaľovať. Miesto, kde sa môžete zastaviť na vodu a oddýchnuť si v rámci cesty z práce či počas výletu na bicykli. Alebo miestom, kde si posedíte s priateľmi po tom, čo si zaplávate na plavárni alebo keď nastane záverečná na kúpalisku. Ešte predtým však verejnosť čakajú brigády, ktoré vyhlási mesto.