Na občianske právne problémy je tu naša rubrika pripravovaná v spolupráci s mediačno-konzultačným centrom Sova. Ak váš problém spadá do tejto oblasti a ste ochotní ho publikovať (bez uvedenia mena) napíšte ho do našej rubriky a odpovieme aj vám… Odborníci vám odpovedia bezodkladne a na stránkach bude následne otázka i s odpoveďou publikovaná.

Otázka čitateľa:

Zamestnavatel mi 18.6. dal do vlastnych ruk vypoved ku 30.6.2012. podla paragrafu 63 odsek 1 pismeno b. Sucasne mi ponukol dohodu o skonceni pracovneho pomeru, bez uvedenia dovodu s vyplatenim odmeny vo velkosti 2 platov. Tu som nepodpisal, nakolko tam nebol uvedeny dovod. Nakolko vsak chcem odstupne, na vypoved som okrem podpisu o prevzati napisal aj kratku ziadost: “Vzhladom na vypoved zo dna 14.6. 2012 ziadam podla paragrafu 76 odsek 2 zakonnika prace o skoncenie pracovneho pomeru dohodou.”. Tuto ziadost som povodne chcel napisat na samostatny papier, ale zamestnavatel mi odmietol podpisat jej prevzatie. Je pravda, ze zamestnavatel je povinny danej ziadosti vyhoviet a spisat dohodu s rovnakym dovodom ako na vypovedi? Dokedy tak musi vykonat? Dakujem.

Odpoveď:

V zmysle zákonníka práce Vám mohol zamestnávateľ dať výpoveď pre napríklad nadbytočnosť, či zníženie stavu zamestnancov. V tej súvislosti Vám v zmysle par 76 ods 2 ponúkol dohodu / inak Váš súhlas s výpoveďou / a následne s vyplatením odstupného. Tu sa pri tom dôvod neuvádza pretože dôvod je v samotnom par. znení 63 /1. V tomto prípade tak zamestnávateľ činil sám a dodržal ustanovenia zákonníka práce. Danú dohodu ste mali prijať. V takom prípade nie je treba žiadať o vyplatenie odstupného , to stanovuje zákon. Vaša žiadosť je podľa toho čo píšete nedobre podaná, podľa citovaného paragrafu nie je možné dať výpoveď. Pre nadbytočnosť môže dať výpoveď len zamestnávateľ a postupovať v zmysle zákonníka práce v časti o odstupnom. Pokiaľ ste pracovali viac ako 5 rokov patrilo by Vám torjmesačné odstupné.

Skúste sa so zamestnávateľom dohodnúť, že predsa len s ponúknutou dohodou súhlasíte a aby Vám vyplatil odstupné.

Mediačno konzultačné centrum SOVA
Mgr. Martin Dubníček
Mediátor

Otázka čitateľa:

Dobry den, mám jeden problem a potrebovala by som poradit. Vydala som sa v 1994. Pocas nasho manzelstva som zdedila po ockovi garaz, ktora bola tymto padom prepisana na moje meno. Na mieste, kde tato garaz stala, sa zacala stavat cesta tak garaze odkupili (peniaze nam nedali, len ich pouzili na stavbu novych garazi na inom mieste) a LV uz prisiel aj na manzelovo meno. Teraz sa rozvadzame a mne povedali, ze tato garaz uz sa rata do spolocneho majetku a teda manzel ma pravo na jej polovicu. Este pocas nasho manzelstva zomrel manzelovi otec a tiez dostali ako dedicske dom. Tento rodinny dom sa predal a kupil sa iny, v ktorom som zila s manzelom par rokov. Dom mal vacsiu hodnotu ako ten predany a tak sa zobral uver, ktory sme splacali spolu. Ale teraz pri rozvode mi povedali, ze je to dedicstvo a teda nemam narok na nic. Ako je mozne, ze pri garazi ma manzel narok ale ja pri dome uz nie? Nie je princip rovnaky?

Vasa pomoc by mi velmi pomohla a vopred za nu dakujem..

Odpoveď:

Vo Vašom prípade sa stala jedna zásadná chyba a to je zlé zavkladovanie garáže. Garáž ako ste písali je dedičstvom a pokiaľ Vám dali inú garáž ako náhradu, táto bola uskutočnéná z prostriedkov dedičských, čiže mala aj tak ostať. Tvrdenie, že teraz spadá do BSM je založené na skutočnosti, že je uvedený na LV aj manžel. V tejto veci máte dve možnosti, buď manžel uzná, že garáž bola nadobudnutá z dedičských prostriedkov / môžete na to použiť mediátora, tak ako na celé BSM /, alebo si dáte na katastri na základe podkladov zavkladovať garáž správne, čím vypadne z masy BSM.

V druhej časti je to trošku zložitejšie. Masa BSM znamená nadobudnuté všetko počas manželstva a to ako aktíva, tak i pasíva. Rodinný dom bol kúpený za nejakú čiastku, odpočítajte to čo ste dostali za dom po manželových rodičoch a tento rozdiel je masou BSM. Inak povedané ak dom stál 100.000,-€ dostali ste hodnotu po odpredaji domu 50.000,-€ masou je teda hodnota cca 50.000,-€. Preto cca, lebo je podstatná aktuálna hodnota ku dňu rozvodu manželstva. Čo sa týka hypotéky tá rovnako spadá ako pasívum do BSM a teda je treba sa o nej dohodnúť čo s ňou urobíte. V princípe však náklady na hypotéku znášajú obaja rovným dielom.

Odporúčam nájsť si mediátora a riešiť vec podľa zákona o mediácii mediačným konaním.

Pokiaľ a predpokladám, že je komunikačný problém medzi Vami pri rozvode, môže mediátor použiť oddelenú formu mediácie, ak je mediátor šikovný použije aj negociačné / vyjednávacie / techniky na ukončenie predmetnej veci. Právny výstup z mediácie, ak sa na tom dohodnete, môže mať formu zmieru pred súdom, čím sa stáva vykonateľným rovnako ako rozsudok.

Mediačno konzultačné centrum SOVA
Mgr. Martin Dubníček
Mediátor

Máte právny problém? Obráťte sa na našu mediačno-právnu poradňu…