Na občianske právne problémy je tu naša rubrika pripravovaná v spolupráci s mediačno-konzultačným centrom Sova. Ak váš problém spadá do tejto oblasti a ste ochotní ho publikovať (bez uvedenia mena) napíšte ho do našej rubriky a odpovieme aj vám… Odborníci vám odpovedia bezodkladne a na stránkach bude následne otázka i s odpoveďou publikovaná.

Otázka čitateľa:

Podpisal som poistnu zmluvu s nemenovanou poistovnou cez sprostredkovatelsku spolocnost, po mesiaci mi prisiel navrh na zmenu poistneho pretoze mam vraj rizikove zamestnanie a tak sa suma poistneho zvysila a ze ked teda nesuhlasim s novymi podmienkami a tento navrh nepodpisem tak potom moja zmluva bude zrusena. Ja som ten navrh nepodpisal a tak som poistne prestal uhradzat avsak po case mi prisli upomienky ze mam doplatit poistne. tak som im vysvetlil situaciu a odpovedali mi ze navrh na zmenu maju podpisany aj mi poslali kopiu a tam som videl ze podpis nie je moj. teraz poistovna chce odomna vymahat ten nedoplatok avsak neviem ako dalej postupovat kedze sa jedna o sumu cca 470€ co nie je malo ale myslim ze keby som si najal pravnika tak to celu tuto sumu prekroci a takisto ak to mam riesit cez policiu tiez si musim brat neplatene volno co su dalsie moje vydavky nehovoriac o tom ze kvoli falosnemu podpisu mam teraz iba same problemy. Prosim poradte mi ak mozete co najskor lebo sa mi zda ze mi nic ine neostava len to uhradit.

Odpoveď:

Váš problém ste správne identifikovali ako spotrebiteľský. Z toho čo ste napísali vyplýva podľa môjho názoru hlavne trestnoprávna zodpovednosť. Pokiaľ ste dodatok nepodpísali, zmluva podľa údajov poisťovne mala zaniknúť. Pokiaľ však na dodatku napriek tomu je niečí podpis a nie je Vás, zakladá to podozrenie na spáchanie podvodu na Vašej osobe. Tu mediátor asi veľa neurobí, obráťte sa na políciu, trestné oznámenie môžete podať kedykoľvek, na riešenie veci na polícii Vám zamestnávateľ na základe potvrdenia z polície musí dať voľno. Zároveň by som predmetnú sumu neplatil, bude potom obtiažne ju vymáhať späť. Avšak by som po podaní oznámenia na polícii, dal písomne vedieť poisťovni, že predmetnú sumu považujete za neopodstatnenú a prikladáte podanie z polície. Skôr ako čokoľvek urobíte by som kontaktoval právnika o právnu radu, nie je až taká drahá ako sa medzi ľuďmi zvykne vravieť.

Mediačno konzultačné centrum SOVA
Mgr. Martin Dubníček
Mediátor

Otázka čitateľa:

Prosím Vás o zodpovedanie nasledovnej otázky. Pred 11 rokmi som kúpil pozemok. Až tento rok som zistil, že na liste vlastníctva mám väčšiu výmeru, než je to v skutočnosti. Môžem vtom ešte niečo robiť, predajca je môj sused, teda mohli by sme posunúť plot, alebo môj nárok je už premlčaný.

Odpoveď:

Vraví sa, že dobrý sused je často krát lepší ako príbuzný, zlý sused horší ako armáda nepriateľských vojakov. Myslím, že vo Vašom prípade to asi určite platí.

V podstate je vlastníctvo nehnuteľnosti nepremlčateľné, Váš nárok teda trvá. Máte vo Vašom prípade niekoľko možností, pokúsiť sa so susedom dohodnúť samostatne. V rámci tejto dohody aj dohodnúť sa na tom kto bude znášať náklady. Pokiaľ sa však nedohodnete, alebo máte pochybnosť, že by ste sa boli schopný so susedom dohodnúť, kontaktujte mediátora. Ten Vám vie takúto dohodu sprostredkovať prostredníctvom mediácie – mimosúdneho riešenia sporov. Tou poslednou možnosťou je domáhať sa veci súdnou cestou. Tá je samozrejme dlhšia a finančne náročnejšia ako alternatíva mediácia.

Treba povedať jedným dychom, že súdne rozhodnutie sa často nerešpektuje, a je potrebné riešiť vec ďalej exekúciou. Tento postup Vám síce zabezpečí urovnanie majetkové, ale predpokladám, že nejaké susedské vzťahy skončia, či prerastú do nevraživosti. Aj v tomto má mediácia tak povediac navrch, nie len urovná spor, ale nenaštrbí susedské vzťahy.

Mediačno konzultačné centrum SOVA
Mgr. Martin Dubníček
Mediátor