Na občianske právne problémy je tu naša rubrika pripravovaná v spolupráci s mediačno-konzultačným centrom Sova. Ak váš problém spadá do tejto oblasti a ste ochotní ho publikovať (bez uvedenia mena) napíšte ho do našej rubriky a odpovieme aj vám… Odborníci vám odpovedia bezodkladne a na stránkach bude následne otázka i s odpoveďou publikovaná.

Otázka čitateľa:

Dobrý deň mám problém čo sa týka pozemku na ktorom by sme s manželom chceli stavať dom. Môj starý otec mi prepísal svoj podiel čo je 7/12 z celého pozemku, ostatní vlastníci tam majú čiastky 1/6 a 1/12, no naskytol sa problém, že pani ktorá má 1/6, nám nechce predať svoj podiel kvôli starým sporom. A preto, že nikde nie je napísané že presne ktorý kus je koho zaujímalo by ma, či sa dá táto pani nejak vynechať resp. jej čiastka sa odpíše niekde na kraji pozemku a mi by sme mohli stavať. Prosím Vás poraďte mi už som bezradná. Ďakujem.

Odpoveď:

Úvodom Vás musím sklamať a zároveň potešiť. Pozemky takto zapísané na LV sa považujú vlastnícky tak, že z každého m2 má pani 1/6. To je dôvod prečo nie je možné určiť, ktorá časť pozemku patrí komu. Spoluvlastník sa v takomto prípade obísť nedá, a pokiaľ by ste chceli stavať aj tak, obávam sa, že Vám stavebný úrad povolenie nevydá.

Máte v tomto prípade dve možnosti. Prvá, ktorú nie preto že som mediátor odporúčam mediáciu. Skúsený mediátor môže urovnať nie len starý spor a utíšiť trucovitosť pani, ale urobí dohodu buď o rozdelení pozemku, alebo o odpredaji predmetnej 1/6 Vám. Druhá možnosť je domáhať sa tohto práva súdnou cestou podaním návrhu na súd o určenie vlastníctva k pozemku. Upozorniť treba však, že je to finančne náročnejšie a súdne konanie bude trvať veľmi dlho. Odporúčam na úvodnú konzultáciu kontaktovať mediátora z nášho centra.

Mediačno konzultačné centrum SOVA
Mgr. Martin Dubníček
Mediátor