Program postupného uvoľňovania prísnych protiepidemiologických opatrení „Niečo za niečo“ predstavil v pondelok premiér Igor Matovič. Materiál pripravoval tím odborníkov a schváliť ho bude ešte musieť ústredný krízový štáb a následne vláda.

„Poďme do toho, poďme otvoriť niektoré obchodné prevádzky, ale musíme byť dvakrát disciplinovanejší, ako doteraz. To, že otvoríme obchodné prevádzky neznamená, že nám už nič  nehrozí,“ apeloval premiér Igor Matovič (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA) na tlačovej konferencii.

Odborníkmi pripravený plán postupného uvoľňovania reštriktívnych opatrení si ešte vyžiada schválenie ústredného krízového štábu či vlády. „Pevne verím, že dokážeme ľudí na ústrednom krízovom štábe presvedčiť, že touto cestou sa môžeme vydať,“ dodal Matovič s tým, že materiál by mal mať politickú podporu celej vlády.

Od stredy, 22. apríla sa otvoria maloobchodné prevádzky a prevádzky služieb s výnimkami s plochou do 300 metrov štvorcových za prísnych hygienických opatrení. Pohostinské služby sa budú môcť otvoriť pre predaj cez predajné okienko. Povolené bude využívanie vonkajších športovísk pre bezkontaktné športy, avšak bez hygienického zázemia. Otvoria sa tiež vonkajšie trhoviská, ale aj ubytovne či predajne automobilov a autobazárov. Všade budú platiť opatrenia o obmedzení počtu zákazníkov (25 metrov štvorcových na jedného zákazníka), ako aj ďalšie hygienické opatrenia v prevádzkach.

Prednostné nákupy pre seniorov budú po novom v čase od 9.00 do 11.00 h len od pondelka do piatka, avšak vo všetkých prevádzkach, nielen predajniach potravín, s niekoľkými výnimkami.

Po približne dvoch týždňoch by, v prípade pozitívneho vývoja, mohla nasledovať druhá fáza rozvoľňovania opatrení. To už by sa mali otvoriť za prísnych podmienok aj kaderníctva a ďalšie osobné služby, povoliť by sa mala prevádzka taxislužieb (s povinným oddelením priestoru pasažierov a klientov a povinnou dezinfekciou vozidiel), detských klubov. Otvoriť sa budú môcť vonkajšie turistické atrakcie a povolené by za určených podmienok mali byť aj bohoslužby a svadby. Zároveň už bude možná prevádzka ubytovacích zariadení aj pre krátkodobé ubytovanie, zatiaľ bez spoločného stravovania.

V tretej fáze by malo byť povolené otvorenie prevádzok obchodov a služieb s plochou do tisíc metrov štvorcových. Otvoriť by sa mali tiež vonkajšie terasy zariadení hromadného stravovania. Povolené budú už aj suché procedúry pri masážach, rehabilitáciách a ďalších. Podľa špeciálnych podmienok by sa mali otvoriť aj múzeá, galérie, knižnice a výstavné siene.

Až vo štvrtej fáze sa potom budú môcť otvoriť školy, škôlky, kiná, divadlá, kúpaliská, ale aj obchodné centrá, vnútorné športoviská a ubytovacie služby bez obmedzení. V štvrtej fáze by sa už mali povoliť aj hromadné podujatia, vrátane športových.

Spúšťanie jednotlivých fáz uvoľňovania opatrení bude závislé od vývoja epidemiologickej situácie a rastu nových prípadov nákazy obyvateľstva koronavírusom. „Prejsť do štvrtej fázy bude vyžadovať väčšiu odvahu i väčší časový odstup, tam počítam s viac než dvojtýždňovým odstupom,“ priblížil premiér Igor Matovič.