Na 39. ročníku Dudinskej päťdesiatky v chôdzi slovenský reprezentant – Banskobystričan Matej Tóth potvrdil, že sa stále radí medzi svetovú špičku.

Časom 3:41:15 utvoril aj svetový výkon roka a jasne tiež splnil limit na budúcoročné Olympijské hry v Tokiu, ktorý je daný na 3:50 h.

Stalo sa tak prese 286 dní pred štartom pretekov na 50 km na budúcoročných olympijských hrách, ktoré sa pôjdu na trati v Sapoore. Ak sa Hry XXXII. olympiády v Tokiu na budúci rok uskutočnia, pre Tótha to bude už piata olympijská účasť.

Tridsaťsedemročný zverenec Mateja Spišiaka navyše prepísal aj históriu Dudinskej päťdesiatky, keď sa stal jej prvým štvornásobným víťazom.

Na mítingu už predtým triumfoval aj v rokoch 2011, 2015 a 2018. Jeho sobotňajšie víťazstvo bolo suverénne. Všetkých súperov predstihol minimálne o jeden 1-kilometrový okruh.

„Je úžasný pocit mať to v suchu. Špeciálne v tento rok, keď sme nevedeli čo bude a ako bude. Nakoniec sme sa tu ocitli a takto skvele to dopadlo. Som ubolený, počasie bolo náročnejšie a takisto tie otočky. Stokrát sa otočiť nie je žiadna sranda. Som rád, že som to zvládol až do cieľa. Teším sa teraz na oddych a regeneráciu. Tak ako aj na jar, aj teraz sa asi teším na tú karanténu, lebo si oddýchnem doma a budem s rodinkou,“ zhodnotil po príchode do cieľa olympijský víťaz z Ria 2016 Matej Tóth.