Vedeli ste, že prejavovanie lásky pomocou dotykov je po jedle jedna z najdôležitejších potrieb, ktorú bábätko má? Správnym spôsobom môžete vďaka baby masáži posilniť dieťatku imunitu, prehĺbiť vzájomný vzťah a bojovať s najrôznejšími problémami. Ako na to? Všetko vás naučia na kurze baby masáže v Banskej Bystrici alebo vo Zvolene.

Ak je vaše dieťatko nepokojné, chcete zlepšiť jeho spánok či mu pomôcť s kolikou, baby masáž môže byť riešením na všetky tieto problémy. S certifikovanou inštruktorkou masáže dojčiat Simonou Rajnohovou vám prinášame rozhovor, v ktorom sa dozviete pre koho, ako často a prečo je vhodné masírovať svoje ratolesti.

Prečo ste sa rozhodli venovať práve baby masážam?

K masáži dojčiat som sa dostala úplne náhodou. V čase, keď som otvárala svoj prvý masážny salón, som natrafila na masáže dojčiat. Veľmi ma to zaujalo. Neskôr som videla potrebu u svojich klientiek vedieť viac o tom, ako môžu pomasírovať správne bruško dieťatka, aby im pomohli od bolesti bruška. Preto som sa rozhodla v tomto smere dovzdelať, dozvedieť sa o masáži drobcov viac  a odovzdávať nadobudnuté skúsenosti ďalej.

Zdroj: Baby masáže

O masáži dojčiat doposiaľ na Slovensku, respektíve v Banskej Bystrici veľa ľudí nevie. Je to v zahraničí bežná záležitosť, alebo je to novinka vo svete celkovo?

Masáže dojčiat a detí ako také nie sú vo svete vôbec novinkou. Matky vo svete intuitívne masírovali svoje detičky od narodenia. Masáži dojčiat sa po  stáročia  používa v tradičných kultúrach na celom svete, kde je považovaná za rutinnú súčasť starostlivosti o dieťa, ktorá sa tradovala z generácie na generáciu ( z matky na dcéru). Kurzy masáží  IAIM – International Association of Infant Massage – ktoré učím existujú vo svete viac ako 40 rokov. Zostava masáži je jednoduchá inšpirovaná tradíciami zo starobylých kultúr, ale aj z vedeckými poznatkami s prihliadnutím na dnešné podmienky mamičiek i detičiek.

Dokáže sa techniky baby masáže naučiť naozaj každý?

Každý kto sa vie dotýkať, vie aj masírovať. Baby masáž je jednoduchá a natoľko univerzálna, že je možné ju využiť u bábätiek, starších detí, ale i detičkách so špecifickými potrebami.

Zdroj: Baby masáže

Nedá sa baby masážou dieťatku ublížiť?

Masáž, ak ju vykonáva rodič, je veľmi jemná a určite mu masážou neublíži a báť sa toho netreba. Je však potrebné vedieť, kedy je masáž vhodná a kedy nie. Pokiaľ sa rodič naučí správne vykonávanie hmatov, naučí sa ošetrujúci dotyk, ktorý už vie dieťatku pomôcť pri kolike, upokojiť nervovú sústavu, posilniť svalstvo a podobne.

Aké účinky má pre bábätko takáto masáž?

Masáž dieťatku dodáva pocit bezpečia, lásky a vzájomného rešpektu. Masáž prehlbuje citovú väzbu medzi rodičmi, je to forma komunikácia ale i hry, čo ocenia najmä oteckovia malých detičiek. Okrem iného masáž pomáha aj na fyzickej úrovni.

Zdroj: Baby masáže

Pri klasickej masáži u dospelého človeka sa po vymasírovaní neodporúča telo v ten deň fyzicky namáhať. Ako je to pri baby masáži?

Masáž dojčiat sa líši od klasickej masáže. Jej hlavným cieľom je podpora komunikácie, prehĺbenia citovej väzby a podpora zdravého vývinu dieťatka. Pričom klasická masáž sa zameriava viac na nápravu a odstránenie bolesti. Na kurzoch baby masáže sa učia aj koordinačné cvičenia vychádzajúce z jógy, ktoré detské telíčko ponaťahujú. Vhodné je ich vykonávať najmä po masáži, kedy je telíčko dostatočne uvoľnené.

Sú pri nej nejaké obmedzenia? Ako často ju môžeme opakovať?

Obmedzenia môžu znamenať rozličné kožné ekzémy, otvorené rany, vážne infekčné či zápalové ochorenia. Masáž je vhodná aj ako denná rutina, takže sa môžeme vykonávať každý deň. Je to však o nastavení dieťatka a mamičky, prípadne otecka ako často im to vyhovuje. Na masáž by mali byť obidvaja pripravení.

Aká je veková hranica od – do koľkých mesiacov či rokov je vhodné takúto masáž vykonávať?

Pokiaľ maminka alebo ocinko už masáž pozná, môže ju aplikovať už od narodenia. Kurzy sú však vhodné pre detičky od 6 týždňov do jedného roka. V rámci nich sa naučia hmaty a masáž prispôsobiť aj starším deťom.

Zdroj: Baby masáže

Čo je potrebné si na kurz priniesť?

Odporúčam pohodlné oblečenie, priniesť si  malú  prikrývku na zakrytie dieťatka. Vhodná je aj nepremokavá podložka pod bábätko a obľúbená hračka (nie je to však podmienkou). Ostatné pomôcky sú zabezpečené (oleje, tlačené materiály, malé občerstvenie). Na kurz môžu prísť rodičia aj s doprovodom rodinných príslušníkov.

Kurz baby masáže trvá 5 týždňov. Každý týždeň je jedno stretnutie v trvaní 60 až 90 minút. V ponuke sú skupinové aj individuálne kurzy. Všetky informácie o termínoch a podrobné informácie nájdete na stránke www.babymasaze.info.