V závere roka 2018 nás čakajú voľby primátora a mestských poslancov. V seriáli rozhovorov sme po primátorovi Jánovi Noskovi dali priestor aj jednotlivým poslancom Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici.

V náhodne určenom poradí, naprieč mestskými časťami, dostanú priestor priblížiť svoju doterajšiu prácu v aktuálnom volebnom období a tiež predstaviť obyvateľom mesta ciele, ktoré si kladú do posledného – volebného roka svojho funkčného obdobia.

Ako ďalší dostáva priestor poslanec MsZ za obvod Sásová a Rudlová Martin Klus.

Čo sa považujete za najväčší prínos pre Banskobystričanov, o ktorý ste sa pričinili aj vy v aktuálnom volebnom období? Na čom ste pracovali/pracujete?

Dovolím si tvrdiť, že v tomto volebnom období som ako jeden z najaktívnejších poslancov pôsobil najmä ako hlasné svedomie vedenia mesta. Okrem nastavovania zrkadla, som však ponúkal aj jasné a podľa mňa omnoho lepšie alternatívy. Príkladom je rekonštrukcia osvetlenia. Ponúkol som skúsenosť z Prievidze a dnes už desiatok českých miest, ktorá by bola občanom nášho mesta ušetrila odhadom desaťnásobok sumy. Hovoríme v tomto prípade o cca 200-tisíc eurách ročne. Bohužiaľ nebol o to záujem. Pomer cena a rozsah rekonštrukcie, ktorú sme dosiahli my, je dodnes veľmi čiernym svedomím našej radnice.

Podobne je to aj v prípade výberu parkovného. Predĺžiť zmluvu neslávne známej firme EEI a ešte jej aj odpustiť dvojmiliónovú investíciu do parkovacieho domu, ktorý mal byť hotový do konca roku 2015 bolo doslova diletantstvo. Ja som navrhoval prejsť na výber parkovaného priamo mestom, rovnako ak v Trnave. Do mestskej kasy by sme každý rok získali stovky tisíc EUR navyše. Takto ich nechávame súkromnej firme. Osobitnou kapitolou je autobusová stanica. Od začiatku som hlasno a jasne tvrdil, že mesto nemá kapacity na jej prevádzkovanie a zadlžovať občanov nerentabilným projektom je nezmysel. Nepomohlo. Vedenie mesta občanov dva roky doslova vodilo za nos, keď tvrdilo aké je dôležité vstúpiť do projektu, zakúpiť autobusovú časť a prevádzkovať stanicu. Dnes, keď z toho za zvláštnych okolností vycúvali, vychvaľujú sa, ako ušetrili. V skutočnosti len zodpovednosť preniesli na štedro dotovanú dcéru mesta – autobusového dopravcu. Zaplatíme teda všetci sprostredkovane, avšak s tým rozdielom, že sa majetok mesta o autobusovú časť stanice nerozrastie. Verím, že občania sa nenechajú opiť rožkom a tento amaterizmus a neschopnosť vyhodnotia vo voľbách.

Ako hodnotíte prácu primátora Jána Noska?

Ján Nosko je nesporne pracovitý a charizmatický primátor. Zlyhania, ktoré popisujem vyššie sú však aj jeho maslom na hlave. Dovolím si tvrdiť, že viaceré z nich sú daň, ktorú musel “splatiť” za svoju podporu najmä SMERom-SD. Je totiž napr. dobre známe, že firme EEI sa darí najmä tam, kde sú pri moci predstavitelia tejto strany. Svoju nezávislosť poprel však už na začiatku svojho mandátu, a to výberom ľudí, ktorými sa obklopil. Neskôr to zaklincoval tým, že sa nechal zatiahnuť do predvolebnej kampane premiéra Fica. Mám na mysli bombastické ohlásenie veľkej investície firmy RKN Global s pochybným pozadím, z ktorej nakoniec nič nebolo.

Čo sú aj naďalej podľa vás najväčšie problémy vo vašom volebnom obvode, za ktorý ste boli zvolený?

Kritickým problémom obvodu Rudlová a Sásová je bezpochyby parkovanie ale aj stav ciest a chodníkov. Občania sa však na občianskych radách, či prostredníctvom e-mailov sťažovali aj na iné dôležité veci: verejnú dopravu, rušenie detských ihrísk, dostupnosť pošty a pod. Riešili sme aj perspektívne budovanie nového cintorína, zahusťovanie sídliska novostavbami, kanalizáciu, či rôzne environmentálne záťaže, ale aj kultúrne podujatia a komunitné organizovanie. Som rád, že aj prostredníctvom desiatok mojich interpelácii, ale aj spoločnej práce vo Výbore mestskej časti, sa nám viaceré z nich podarilo odstrániť. Kompletný zoznam budem už čoskoro publikovať na mojom webe.

Čo by ste ešte chceli dosiahnuť v poslednom roku aktuálneho volebného obdobia?

Aj v politike sa riadim heslom, že radšej neskoro, ako vôbec. Štyri roky upozorňujem na niektoré cesty a chodníky v žalostnom stave v našom volebnom obvode. Budem mimoriadne dôsledne sledovať, či sa ich aspoň v tomto volebnom roku podarí vedeniu mesta zrekonštruovať. Okrem toho som na základe podnetu Občianskej rady Sásová II. začal riešiť otázku likvidácie detských ihrísk, ktoré bez adekvátnej náhrady nepovažujem za správne. V neposlednom rade mi nedá spávať problém diskriminačného prístupu mesta k našim deťom podľa typu školy, ktorý navštevujú. Verím, že sa vo všetkých týchto otázkach podarí posun vpred ešte pred volebným novembrom.

Pôsobíte zároveň v Národnej rade Slovenskej republiky. Otvárali ste aj tam nejaké regionálne témy v súvislosti s Banskou Bystricou?

Samozrejme. Neprejde schôdza, na ktorej by sme nemali otvorenú tému miestna samospráva. Budem k čitateľom úplne úprimný. Mnohí poslanci NR SR sa v tejto problematike veľmi neorientujú. Preto nielen priamo v pléne, ale aj vo výboroch, či počas rôznych neformálnych stretnutí je pre mňa skvelou devízou, že sa môžem odvolávať na konkrétne príklady z nášho mesta. Navyše, NR SR je aj výborný priestor na zdieľanie rôznych skúseností. Predsa len, cca tretina poslancov je nejakým spôsobom aktívna aj samospráva. Odtiaľ prichádzajú aj moje inšpirácie napr. v súvislosti s riešením problému parkovania, osvetlenia, či školstva. Na druhej strane pozícia poslanca NR SR mi pomáha aj širšie využiť možnosti hájenia záujmov občanov nášho mesta. Budem úplne konkrétny. Nedávno som interpeloval ministra vnútra, kvôli zmienenému problému detských ihrísk a už na májovú schôdzu som s kolegami pripravil legislatívu, ktorá skoncuje s diskriminačným prístupom v školstve. S náčelníkom banskobystrickej mestskej polície som v minulosti koordinoval aj niektoré bezpečnostné témy a súčinnosť som sľúbil aj v oblasti cestovného ruchu. Priznám sa, veľmi vážne som po zvolení do NR SR uvažoval, že sa vzdám mandátu poslanca MsZ. Aj po týchto skúsenostiach som rád, že som to neurobil. A verím, že to ocenia aj občania.

Budete sa v komunálnych voľbách opätovne uchádzať o zvolenie? Keďže ste jednou z najvýraznejších osobností opozície v meste, hovorí sa o vás aj ako o potenciálnom vyzývateľovi Jána Noska. Môžete potvrdiť váš záujem o post primátora?

Evidujem tieto úvahy už niekoľko mesiacov a úprimne sa teším z dôvery, ktorá mi tým bola vyjadrená. Na druhej strane, aj počas župnej kampane ma mnohí Banskobystričania oslovili s tým, aby som sa nevracal do samosprávnej politiky. Zdôvodnili to tým, že by som mestu aj krajine mohol lepšie poslúžiť v celoštátnej, či európskej politike. Vedú sa na túto tému rokovania, o. i. aj o podpore demokratických opozičných strán kandidátom na primátorov a poslancov po celom Slovensku. Aj preto mi prosím ešte dovoľte nechať túto otázku otvorenú. S istotou však viem povedať, že by som akúkoľvek službu pre mesto nikdy nepoňal ako druhoradú. A od toho sa bude odvíjať aj moje rozhodnutie kandidovať nielen za primátora, ale aj poslanca.

[poll id=48]


Ako svoju prácu vnímajú ďalší zastupitelia Banskobystričanov? V nasledujúcich týždňoch dostanú priestor na BBonline.sk všetci poslanci. Už publikované rozhovory nájdete tu…