Marius KopcsayLiterárna cena Anasoft litera spoločne so Stredoslovenskou galériou v Banskej Bystrici už niekoľko rokov organizujú autorské čítania so spisovateľmi, ktorí sú nominovaní na prestížne ocenenie za prozaickú tvorbu.

Už po piaty raz sa v desiatke finalistov objavil Márius Kopcsay. Tentoraz s novelou Jednouholník, ktorú vo Vile Dominika Skuteckého predstaví 30. septembra o 17.00 h. Literárny večer bude moderovať banskobystrická rodáčka, poetka a zakladateľka literárnej ceny Anasoft litera Katarína Kucbelová.

Márius Kopcsay mal byť pôvodne učiteľom fyziky a chémie, pretože pre tzv. zlý kádrový profil nemohol študovať humanitné disciplíny. Po novembri 1989 však nakoniec zakotvil v novinárskej profesii, ktorej sa venuje dodnes. Pôsobil vo viacerých médiách, venoval sa písaniu televíznych aj filmových scenárov (napr. celovečerný dokument Erotic Nation z produkcie HBO). Jeho najnovšia novela je o človeku v strednom veku, ktorý spomína na obdobie, keď mal 18 rokov. Veril, že bude muzikantom, že štúdium chémie je len provizórium. Vo svojich 45 rokoch si však začína uvedomovať, že v tom provizóriu prežil celý život. Márius Kopcsay sa opäť prejavil ako majster v rozprávaní vtipných až ironických príbehov, v ktorých sa dotýka každého z nás.

Marius Kopcsay 2Ako sám prezradil, pri písaní knihy sa tentoraz inšpiroval aj vlastným zážitkami: „Podobne ako ústredný hrdina, i ja som mal zlý kádrový profil, pretože môj otec bol považovaný za nepriateľa režimu. Takže som nemohol študovať to, čo som chcel a ani si slobodne vybrať profesiu. Taktiež som niekoľko razy brigádoval vo fabrike alebo som rád počúval industriálne zvuky a vkladal ich do hudby, aj keď len vo svojej hlave. V tom čase totiž nebolo bežné také technické vybavenie, ako dnes, keď nie je problém mať softvér s domácim štúdiom.“

O písaní a hudbe sa počas literárneho večera nebude len hovoriť. Inštrumentálne duo Ján Fiala (bicie) a Štefan Szabó (elektrická gitara) zahrajú skladby inšpirované súčasnou vážnou hudbou a jazzom.