Mladý banskobystrický spisovateľ Marek Zákopčan je autorom kníh Zradná vášeň, Mesto tieňov 1 a 2, Nevinní zmätkári a Plamene hriechu. Práve dnes, v utorok 8. júla, vychádza jeho šiesta kniha, voľné pokračovanie úspešných a u čitateľov obľúbených „zmätkárov“.

Zachovajte paniku_25:prebPríbeh s názvom Zachovajte paniku! je oslavou priateľstva, humoru a životného nadhľadu… To sú danosti, ktorými disponuje aj sám autor. Pri písaní knihy sa zabával. Charakteristickým poznávacím znamením Mareka Zákopčana, inak učiteľa slovenčiny a literatúry na Strednej priemyselnej škole Jozefa Murgaša v Banskej Bystrici, je úsmev, smiech a dobrá nálada. Dokáže sa zabávať aj sám na sebe. Napríklad, keď zavčasu ráno na vašu otázku – nespíš?, odpovie: Zlo nikdy nespí…

Sú to už takmer štyri roky, ako vyšli Nevinní zmätkári… Pokračuješ v novej knihe tam, kde si skončil?

Príbeh síce nadväzuje tam, kde skončila „jednotka“, no čítať sa dá aj celkom samostatne. Kto pozná Nevinných zmätkárov, vie, že je to kniha písaná na spôsob sitkomu – každá kapitola ponúka jednu, dve situácie, ktoré postavám bizarne zamotajú život. Uvažoval som aj nad prípadným časovým skokom, no mal som pocit, že by to bolo prirýchle. Ako sa ukázalo, mal som pravdu, partia priateľov toho zažila priveľa na to, aby som to len tak odignoroval.

Bolo ti za zmätkármi smutno, že si sa rozhodol napísať pokračovanie?

Spomedzi piatich doteraz vydaných kníh som mal najviac ohlasov práve na zmätkárov. Ešte aj teraz mi prichádzajú správy a maily od čitateľov s pochvalnými slovami o tom, že ešte nikdy sa tak nenasmiali pri žiadnej knihe, a zakaždým nasleduje otázka, či bude aj pokračovanie. Pôvodne som ho neplánoval, no reakcie okolia a verejnosti ma presvedčili, že by nebolo zlé zistiť, čo majú zmätkári nové… A musím priznať, že písanie som si užíval ešte viac ako pri prvom diele. Ak sa budú čitatelia baviť aspoň spolovice ako ja, bude to pre mňa úspech.

Povedz nám niečo o zmätkároch. Alex, Tomáš, Laura… Akí sú?

Na to je veľmi jednoduchá odpoveď – ako my. Študenti vysokej školy, ktorí riešia svoje vzťahy, rodinu, štúdium, každodenné radosti i starosti. Čo je však dôležité, na každý problém pozerajú s nadhľadom a humorom im vlastným. Dej je opäť sústredený najmä na Alexa, ktorý je zároveň i rozprávačom. Je očarený novou spolužiačkou Laurou a snaží sa získať si jej náklonnosť. Ako to však býva uňho zvykom, vždy všetko vypáli úplne inak, čo prináša množstvo komických situácií a nedorozumení. Vo všetkom mu pomáha jeho najlepší kamoš Tomáš, jeho úplný protiklad. No a Laura? Zdá sa, že Alex konečne našiel spriaznenú dušu, takže dúfam, že aj ona si uvedomí, že k nemu patrí.

Kniha má šmrnc, spád… vtipné dialógy. Kde naberáš energiu na písanie?

Marek ZakopcanV mojom vlastnom pohľade na svet. Našťastie mám vo svojom okolí veľa inšpiratívnych ľudí, ktorí ma motivujú posúvať sa a tvoriť. Je dobré, ak sa obklopíte osobami, ktoré vás dokážu pochopiť a podporiť. Potom ide všetko ľahšie a aj náročné prekážky sa zdajú byť o niečo menej hrozivé. Tak je to aj pri písaní. Keď mám „blok“, nepúšťam sa do písania nasilu, nechám ho odznieť tým, že jednoducho vypnem a relaxujem. A čo sa dialógov týka, raz mi jedna čitateľka napísala, že aj ona by rada mala takých sarkastických kamarátov. Nuž, ja ich mám celú kopu, rád niektorých zapožičiam. (Smiech.)

Knihu Zachovajte paniku! venuješ tým, ktorých sa to týka… Koho sa to týka?

Už pri prvých zmätkároch sa vyrojili špekulácie, či je príbeh vymyslený, alebo je tam aj niečo z reálneho života autora a jeho priateľov. A je očividné, že po tomto venovaní ich bude ešte viac…

Píšeš, že ženy letia na zlých chlapov. Ako si na toto prišiel?


Dlhoročným výskumom a experimentálnym pozorovaním.
(Smiech.) Na Facebooku sa zvykne občas objaviť obrázok krásneho dievčaťa s textom  – Si veľmi milý, chápavý, tolerantný… bodaj by som raz stretla takého chlapca, ako si ty. Možno niektoré ženy dúfajú, že natrafia na muža ako z románu, drsne pôsobiaceho fešáka s citlivým srdcom, ktorý sa zmení k lepšiemu kvôli láske k nim. A pritom si nevšímajú tých dobrákov okolo seba, ktorí by dali čokoľvek za trochu ich priazne. Ale nedá sa to zovšeobecňovať, samozrejme. To napokon, dôjde aj Alexovi, ktorý sa nazdáva, že Laura sa zaujíma viac o Tomáša než oňho, no veľmi rýchlo sa to vysvetlí…  

Čo pre teba znamená priateľstvo?

Na túto otázku existuje mnoho odpovedí, no keď som sa nad ňou zamyslel, všetky mi pripadali akosi otrepane a frázovito. Poviem k tomu asi toľko, že priatelia sú pre mňa ľudia ochotní venovať mi svoj čas za každých okolností. Či už ide o zábavu, cestovanie, posedenie pri káve alebo podporu v ťažších okamihoch, podanie pomocnej ruky a pozdvihnutie na duchu. A dôležitým spojivom medzi tým všetkým je dôvera a lojálnosť. Ak sa naštrbí, už ten vzťah nikdy nebude ako predtým… Skutočných priateľov je málo, preto si ich treba vážiť a nepovažovať ich za samozrejmosť.

Ako si predstavuješ dokonalú ženu, čo by jej rozhodne nemalo chýbať?

V tomto sa celkom zhodnem s mojím románovým hrdinom Alexom. Tak ako Laura, aj tá moja vysnená žena by mala byť najmä sympatická osoba s milým úsmevom, veľkým zmyslom pre humor a iróniu, so životným nadhľadom a schopnosťou vnímať krásu aj v maličkostiach. No a, prirodzene, musí rada čítať a sledovať filmy a seriály, aby sme mali spolu čo robiť. (Smiech.)

Inak, koniec príbehu druhých zmätkárov je dosť neurčitý. Znamená to, že bude mať ďalšie pokračovanie?

Marek Zakopcan Novi Sad SrbskoUvidíme. Rád si pri knihách ponechávam čiastočne otvorený koniec, pretože ani v živote nič nekončí useknutím. Niekedy premýšľam, ako asi pokračujú osudy mojich postáv po tom, ako som ukončil ich knižný príbeh. Verím, že sú spokojní a šťastní… Prípadnému pokračovaniu sa nebránim, všetko opäť závisí od reakcií čitateľov. Ak budú zvedaví na ďalšie zmätkárske trapasy a bizarnosti, som ochotný im vyhovieť. Ale bol by to zrejme posledný diel, pretože na obzore sa už črtá nová séria, ktorá, ako dúfam, tiež mnohých zaujme.

Tak o tom si povieme inokedy. Vysvetli nám ešte, ako sa dá zachovať panika… 

Myslím, že je to individuálne. Niektorí majú radi všetko pod kontrolou a boja sa neistoty. Iní zas prekonávajú vlastné hranice a narúšajú stereotypy. Optimálnym riešením je asi povestná zlatá stredná cesta. Niekedy nezaškodí poriadne sa odviazať a nad dôsledkami sa zamýšľať až potom, keď sa nejaké vyskytnú. Ako sa spieva v známej odrhovačke, žijeme len raz, práve tu a práve teraz. Minulosť nezmeníme, budúcnosť je ďaleko, preto nám neostáva nič iné, ako využiť deň a zachovať paniku, aby sme mali neskôr na čo s úsmevom spomínať.

Súťaž o knihu Zachovajte paniku!

Nový semester priniesol Alexovi veľa zmien – rodičia sa vrátili z archeologickej výpravy, začal navštevovať autoškolu a… zamiloval sa! Príťažlivá Laura je naplnením Alexových predstáv o ideálnom dievčati, no snaha získať si jej srdce mu prináša kopec vtipných nedorozumení a trapasov. Ešteže má po boku verných kamarátov, ochotných podať mu za každých okolností pomocnú ruku – najmä Tomáša, šarmantného darebáka, ochotného pridať sa ku každej lotrovine.

Príbeh je oslavou priateľstva, humoru a životného nadhľadu. Čitateľom istotne utkvie v pamäti niekoľko nezabudnuteľných príhod – bizarný večer vo Véčku, bitka v gay bare, prekvapivá dedinská zábava, výbušný výlet na Šíravu, silvestrovská chata či Alexove školské peripetie.

Knižku Zachovajte paniku!, ktorú vydalo vydavateľstvo IKAR, zakúpite v každom dobrom kamennom aj internetovom kníhkupectve. Na portáli BBonline.sk ale môžete o túto aktuálnu knižnú novinku aj súťažiť. Stačí do nedele 13. júla odpovedať na otázku: Ako sa volajú hlavné postavy príbehu o „zmätkároch“?

Súťaž je ukončená. Výhercom sa stal Ivan Hlaváč.