V Bábkovom divadle na Rázcestí účinkoval v úspešnej inscenácii Kubo – Sto rokov bolesti, s gitarou ho vídame aj na pódiu v Klube hudby a divadla. Charizmatický herec Marek Geišberg sa do Banskej Bystrice vracia rád.

2_Marek a Martin GeišbergovciDomovskou divadelnou scénou Mareka Geišberga je už viac ako desať rokov martinské Slovenské komorné divadlo (SKD). A práve s týmto divadlom príde začiatkom júna opäť potešiť a zabaviť Banskobystričanov už vo štvrtej časti divadelného sitcomu www.narodnycintorin.sk. Je to jedna z mnohých inscenácií, v ktorých Marek účinkuje, nielen na doskách SKD, ale hosťovsky aj v ďalších slovenských divadlách. Na filmovom plátne sme ho mohli vidieť napríklad vo filmoch Muzika (2007) či Eštebák (2012), na televíznych obrazovkách v seriáloch Ordinácia v Ružovej záhrade, Kolonáda aj ďalších. Obľúbené a takmer vždy vypredané sú koncerty, na ktorých hrá, spieva a básni spolu s bratom Martinom a otcom Mariánom Geišbergom.

Najbližšie Mareka Geišberga uvidíme v Banskej Bystrici vo štvrtom pokračovaní www.narodnycintorin.sk, vo štvrtok 9. júna na Palúchovom pódiu v Aule Slovenskej zdravotníckej univerzity. Už čoskoro na našom portáli nájdete aj súťaž o vstupenky!

S Marekom Geišbergom hovoríme aj – a hlavne o Miloslavovi Schmidtovi, ktorého stvárňuje v štyroch z piatich častí sitcomuwww.narodnycintorin.sk. Čítajte pozorne, odpoveď na otázku v avizovanej súťaži o vstupenky je v tomto rozhovore.

3_Marek Geišber www.nc4Okrem trojky hráte vo všetkých častiach sitcomu www.narodnycintorin.sk. Stvárňujete postavu požiarnika Miloslava Schmidta. Chceli ste niekedy byť požiarnikom?

Ako každý malý chlapec som túžil byť všetkým možným, teda aj požiarnikom. S obľubou som chodieval na miestne ihrisko a pozoroval dobrovoľníkov, ako medzi sebou súťažia, ktorý tím je rýchlejší. Požiarnici boli pre mňa vždy odvážni, statoční a pracovití ľudia. Ozajstní hrdinovia.

Vedeli ste o Schmidtovi, skôr ako ste dostali túto rolu?

Áno, zhodou okolností. Radi chodievame s manželkou a deťmi do Mošoviec do parku. V Mošovciach sa Schmidt narodil a má na dome pamätnú tabuľu, takže základnú informáciu, kto to bol a čo robil, som mal. Okrem toho, Schmidtov pomník na Národnom cintoríne v Martine je medzi prvými, ktorý pri návšteve cintorína stretnete.

Samozrejme, Miloslav Schmidt nebol len taký „obyčajný“ požiarnik. Hasičskému hnutiu sa venoval od mladosti, pričinil sa o vytvoreniedobrovoľnej požiarnej ochrany na Slovensku…a zahral si aj v legendárnom Siakeľovom Jánošíkovi. Aký to bol, podľa vás, človek?

Musel to byť veľmi cieľavedomý a pracovitý človek. Pôsobí na mňa trochu prísnym dojmom, hlavne na fotke a na spomínanej pamätnej tabuli. Doba, v ktorej žil a pôsobil, nebola iste ľahká a preto je obdivuhodné, čo všetko tento muž dokázal.

4_Kubo_Sto rokov bolestiV banskobystrickom Bábkovom divadle na Rázcestí ste účinkovali v inscenácii Kubo, ktorá získala najviac cien v histórii divadla a patrí medzi divácky najúspešnejšie hry. V Kubovi ste hrali aj vo svojom domovskom SKD. V Bystrici Loveckého, v Martine Bečelu. Ktorá rola vám viac sadla?

Obidve predstavenia som mal veľmi rád, ale priznám sa, že úloha Loveckého mi bola bližšia. Je to hlavne preto, že v Bystrici som sa vždy dokonale „vypotil”, bolo to pomerne náročné aj po fyzickej aj po psychickej stránke. Predstavenie malo fantastickú energiu a okrem toho, ľudí z Divadla na Rázcestí som mal vždy veľmi rád, a stále mám rád,a rád sa do Banskej Bystrice vraciam.

Mohli by ste pár slovami pozvať Bystričanov na štvrtý národný cintorín?

Verím, že diváci, ktorí mali možnosť vidieť predošlé diely, si nenechajú ujsť ani diel štvrtý, nakoľko to bude posledná príležitosť. Štvrtý a piaty diel sa od novej sezóny sťahujú z repertoáru. A tí, čo na našom predstavení ešte neboli, sú vítaní. Myslím, že o zábavu nebude núdza. Tešíme sa!