John Lennon, The Doors, Eric Clapton, Peter Gabriel. Marec v Hudobnom átriu Štátnej vedeckej knižnice bude patriť práve týmto štyrom hudobným legendám.

Audiovizuálna výstava s ponukou filmových projekcií je oslavou tvorby kľúčových osobností hudobnej scény, ktorých výročia si pripomíname v tomto roku – 60 rokov od vzniku The Beatles, 55 rokov od založenia The Doors, John Lennon by sa v tomto roku dožil  80 rokov a v decembri uplynie 40 rokov od jeho smrti, Eric Clapton oslavuje 75 rokov a Peter Gabriel 70 rokov.

Rok 2020 je bohatý aj na ďalšie okrúhle jubileá hudobných legiend ako je napríklad aj B.B. King (95. výročie narodenia a 5. výročie úmrtia), od smrti Janis JoplinJimi Hendrixa uplynie už 50 rokov, Ray Charles by sa dožil 90 rokov a pripomenieme si aj 105. výročie narodenia slávnych speváčok Edith Piaf  Billie Holiday.

Hudobné legendy navždy – program

Streda 4. marec – 16:00 h

John Lennon – Imagine (2005, 101 min, titulky)

Pozoruhodný biografický dokument, venovaný členovi skupiny Beatles, spevákovi, skladateľovi a politickému aktivistovi Johnovi Lennonovi. Film, ktorý  vznikol v spolupráci s Yoko Ono, intímne nahliada  do rôznych oblastí života jedného z najväčších hudobníkov modernej doby. Zachytáva obdobie beatlemánie, Lennonovu sólovú dráhu až po jeho smrť. Vo filme sa objaví aj niekoľko dovtedy nezverejnených záberov.  Vo filme nechýba ani nadľahčený Lennonov humor, rozhovory s rodinou a príbuznými vytvárajú zároveň ucelený obraz o živote Johna Lennona.

Streda 11. marec – 16:00 h

Doors – When You’re Strange (2009, 86 min)

Rockový príbeh muzikantov, ktorí inšpirovali nejednu generáciu, je prvým celovečerným filmovým dokumentom o skupine The Doors. Tvorcovia v ňom odkryli doposiaľ nezverejnené zábery rockovej kapely. Film zachytáva obdobie rokov 1966 – 1971, až do smrti frontmana kapely Jimiho Morrisona. Zobrazuje, kým skupina The Doors bola a čím sa stala. Film nahliada do sveta slávy,  ale zároveň poukazuje na oddanosť skupiny rockovej hudbe. Komentár k filmu nahovoril americký herec Johnny Depp.

Streda 18. marec – 16:00 h

Eric Clapton – Slowhand at 70. Live at the Royal Albert Hall (2015, 125 min)

Koncert oslavujúci životné jubileum Erica  Claptona, ako aj päťdesiat rokov jeho pôsobenia na hudobnej scéne. Jeden z najlepších bluesových gitaristov predstaví divákom svoj hudobný repertoár, vrátane slávnych skladieb Layla, I Shot the Sherriff, Tears in Heaven nebo Wonderful Tonight.

Streda 25. marec – 16:00 h

Peter Gabriel – Growing Up Live (2003, 134 min)

Neopakovateľný koncertný film v réžií kameramana Hamisha Hamiltona predstavuje živé koncertné vystúpenie z turné Gabriel 2003 Growing Up. Dynamický koncert so skvelou scénou, v rámci ktorej zaujme otočné kruhové pódium, po ktorom Gabriel jazdí na bicykli, alebo sa po ňom prechádza dolu hlavou. Skvelé muzikantské obsadenie v podobe basgitaristu Tonyho Levina, ale aj Gabrielovej dcéry Melanie vo vokálnej sekcii, sľubuje skvelý muzikantský zážitok.