Vydavateľstvo CBS z Kynceľovej, stojace za projektom maľovaných máp, v týchto dňoch odkúpilo kartografickú časť VKÚ Harmanec. Obľúbené mapy Vojenského kartografického ústavu v posledných rokoch zmizli z pultov a v predaji boli len staré tituly.

vku-harmanec-mapy-iluSlávnej kartografickej značke hrozil zánik. Množstvo turistov mapy VKÚ pritom doteraz považuje za najkvalitnejšie. „Tajomstvom máp z Harmanca bola úzka spolupráca vojenských kartografických špecialistov s členmi turistických klubov,“ uvádza sa v aktuálnom mediálnom vyjadrení nového vlastníka mapovej značky VKÚ.

„Ako aktívny turista mám silný osobný motív vrátiť žiadané mapy VKÚ na trh. Turisti ich majú najradšej a sú na ne zvyknutí. Zároveň by sa mi nepáčilo, keby legenda zanikla,“ povedal Milan Paprčka, majiteľ Vydavateľstva CBS. Kvalitu máp chcú udržať tým, že na kľúčových pozíciách vo vydavateľstve zamestnali bývalých zamestnancov z VKÚ. „Sú to ľudia, ktorí o výrobe týchto máp vedia všetko. Pracovali s nimi desiatky rokov. Je to pre nich srdcová záležitosť,“ doplnil Paprčka.

Mapy z Harmanca majú 70-ročnú tradíciu. Vojenský kartografický ústav tam vznikol v roku 1948. Po roku 1989 prešiel podnik do súkromných rúk. „Akciová spoločnosť sa však v posledných rokoch dostal do ekonomických problémov. Hoci sú mapy stále žiadané, prestali sa vydávať,“ približuje tlačová správa vydavateľstva CBS. To teraz odkúpilo kartografickú časť podniku a do jeho vlastníctva prešla aj ochranná známka VKÚ pre kartografické produkty, špecializovaný kartografický software a hardware.

Vydavateľstvo chce teraz obnoviť vydávanie máp pod značkou VKÚ, aj keď v modernizovanej podobe. Prvé mapy pod touto hlavičkou plánuje vydať pred letnou sezónou 2017, pričom by sa malo jednať o najžiadanejšie tituly máp pokrývajúce slovenské veľhory a národné parky.