Keďže organizátori sa na Slovensku dohodnúť zrejme nevedia, tento rok sa konajú majstrovstvá sveta vo varení a jedení halušiek až na troch miestach. V polovici mája boli v Terchovej, v júni nás čakajú v Banskej Bystrici a v júli v Tureckej. Tie pod Urpínom sa  uskutočnia 14. júna  na plážovom kúpalisku.

haluskyMajstrovstvá vznikli v Tureckej, no po ostatné tri roky sa konali v Terchovej. Organizátori sa však rozhodli, že sa znovu vrátia do Banskobystrického kraja a dlhodobo bolo avizované, že sa uskutočnia na Donovaloch. „S pánom starostom sme jednali už v novembri a z jeho strany bolo nadšenie, aby sa to tam uskutočnilo. Koncom apríla nám však oznámil, že to nezvláda a bojí sa účasti,“ prezradil pán Holák, riaditeľ Majstrovstiev sveta vo varení a jedení bryndzových halušiek.

„Hľadali sme uchádzačov ktorí by s nami spolupracovali, no až teraz sa nám podarilo podpísať zmluvu s Aqualandom,“ dodal pán Holák. Organizátori sú radi, že majstrovstvá sa znovu dostali do Banskej Bystrice a dúfajú, že z toho vznikne dlhodobá tradícia.

Táto akcia má dlhodobo aj charitatívny účel. Vyzbierané peniaze doteraz putovali do detského domova, nemocnice ale aj na rekonštrukciu kaplnky v Terchovej. Tento rok poputujú peniaze zo súťaže o najťažšieho chlapa tak isto na charitu.

Hlavná súťaž majstrovstiev je varenie 4,5 kilogramu bryndzových halušiek, o ktorú sa popasujú štvorčlenné družstvá. Potvrdená účasť je zatiaľ aj zo Srbska a Maďarska. Družstvá sa môžu prihlasovať na oficiálnej stránke majstrovstiev, alebo v deň pretekov do 9. hod, pričom štartovné predstavuje sumu 40 eur. Súťažiaci dostanú misku na halušky a tak isto aj na žinčicu. Ďalšie súťaže, ktoré budú prebiehať na majstrovstvách budú najrýchlejšie jedenie jedného kilogramu halušiek, pitie žinčice ale jedenie metrového syrového korbáču.

plazove_kupalisko_bbNa majstrovstvách bude prebiehať samozrejme aj sprievodný program. Celú akciu bude moderovať pán Makovník a ďalším moderátorom bude Ján Snopko. „Bude zabezpečená ľudová a country hudba, a vystúpenia folklórnych súborov Matičiarik a Uprín. Tak isto pripravujeme aj ďalšie súťaže pre účastníkov, súťaž v obliekaní krojov, súťaž v zručnosti – plieskanie bičom, triedenie fazule a hrachu na čas a súťaž prekladania klobúkov,“ vyjadril sa majiteľ Aqualand Slovakia, Juraj Sninský a dodal:“ Spravíme všetko preto, aby bolo halušiek dostatok pre každého, tak isto aj iného jedla a pitia, aby si každý našiel to, na čo bude mať chuť.“

Priestor pre majstrovstvá bude vyhradený medzi bazénmi L a I až po východnú časť jazera. Výhodou tohto ročníka majstrovstiev je, že sa uskutočnia už na otvorenom kúpalisku, keďže sezóna sa zahajuje už 1. júna. Vstupné do areálu bude 4,5 eura pre dospelých a 2,7 eura pre deti a dôchodcov, čo je suma pre bežný vstup na kúpalisko. Návštevníci sa teda budú môcť okúpať a tak isto sa aj zúčastniť majstrovstiev.

Prezentácia družstiev bude prebiehať od 9. hod, oficiálny začiatok je stanovený na 10. hod.

O svoje tradičné podujatie tento rok ale neprichádza ani obec Turecká. Halušky Fest Turecká sa uskutoční 18. – 19. júla. Na mieste bude prehliadka ľudových remesiel spojená s predajom tradičných výrobkov a jubilejný 20. ročník súťaže vo varení a jedení bryndzových halušiek.