Veľké či malé lyžiarske strediská sú si pred prírodou rovné. Je skrátka teplo a lyžiari si tak zatiaľ túto zimu na svoje veľmi neprichádzajú. Viaceré strediská využili ešte chladné decembrové počasie na úpravu tratí technickým snehom, no ten sa už takisto topí.

Azda najlepšie podmienky v rámci regiónu zatiaľ hlási stredisko Ski Králiky. Lyžiarske centrum na úbočí Kremnických vrchov zatiaľ zostáva lyžiarom otvorené denne a na zjazdovkách hlási okolo 30 centimetrov technického snehu.

ski kraliky
Králiky majú ešte na svahoch snehu pomerne dosť.

Pre silné oteplenie ohlásilo už len víkendovú prevádzku stredisko Selce-Čachovo, ktoré ešte na zjazdovke udržiava zhruba 20 až 30 centimetrov technického snehu. Vleky na Šachtičkách vypli už medzi sviatkami.

Problémy so snehom má ale aj najslávnejšie a najväčšie stredisko kraja, ktoré má spomedzi spomenutých najvyššiu nadmorskú výšku. Aj keď na Donovaloch mali v decembri aj výdatnú prírodnú snehovú pokrývku, žiaľ vysoké teploty neobchádzajú ani túto horskú obec.

Stredisko Park Snow Donovaly samozrejme naďalej poskytuje možnosť každodennej lyžovačky, a to tak na Záhradišti ako aj Novej Holi, avšak v čiastočne obmedzených podmienkach pri výške snehu okolo 20 centimetrov. Od utorka 7. januára stredisko ruší až do odvolania večerné lyžovanie. Rovnako skončila prevádzka skibusov z Banskej Bystrice. Zatvorená je aj tamojšia ľadová plocha, detský funpark či Riders park pre snowboardistov.

Lyžiarske stredisko v Malachove už pred sezónou ohlásilo svoj koniec a jeho prevádzkovatelia sa rozhodli oživiť lyžovanie v Tureckej. Žiaľ, keďže tu je navyše len južný svah, poveternostné podmienky zatiaľ spustenie prevádzky v tomto stredisku neumožnili. Na Kordíkoch sezónu ešte nezačali a začiatok lyžovačky je zatiaľ v nedohľadne aj na Strelníkoch.

Kedy snehu pribudne?

bezkarske trateSpása v podobe ochladenia pod bod mrazu, kedy môžu strediská spustiť svoje snežné delá, by mala do vyššie položených miest nášho regiónu doraziť na konci týždňa, respektíve v úvode toho budúceho. V tomto období sú dokonca predpokladané aj zrážky, ktoré by mohli priniesť aj prírodný sneh.

Dobré správy ale meteorológovia určite nemajú pre bežkárov. Zatiaľ čo lyžiarske strediská by mali mať podmienky na dostatočnú úpravu svojich tratí, minimálne počas januára sa výraznejšie a dlhodobejšie sneženie priamo z oblohy neočakáva. To znamená, že obľúbené bežkárske trate v regióne nebudú môcť byť upravované. Minulý rok sa sezóna pre bežkárov na niektorých tratiach na Králikoch končila až na začiatku mája.