Lyžiarska sezóna je v plnom prúde a ponuka lyžiarskych stredísk v okolí Banskej Bystrice je bohatá. Lyžiar si môže vybrať upravené náročnejšie zjazdové trate, ale aj mierne svahy pre začínajúcich lyžiarov. Viaceré lyžiarske strediská sa snažia vyniknúť v širšej ponuke a kvalite služieb. Bufet, požičovňa lyží či škôlky pre najmenších lyžiarov sa stali samozrejmosťou. Väčšie strediská vynikajú rôznymi víkendovými akciami, snowparkmi, fun parkmi a pod. Pozrite si prehľad lyžiarskych stredísk v okolí BB. Cenník a služby môžete porovnať v prehľadnej tabuľke.

Ski Králiky

Areál Ski Králiky sa nachádza necelých 10 km od Banskej Bystrice. Privíta vás celkovo 2300 metrov upravovaných zjazdových tratí s ľahkou náročnosťou. Výhodou je 4-sedačková lanovka, ktorá vás pohodlne vyvezie a pri výstupe spomalí.  Pre bežkárov je v okolí upravovaných niekoľko kilometrov bežeckých tratí. Na občerstvenie môžete využiť viacúčelové stravovacie zariadenie. Pre najmenších je pripravená detská lyžiarska škôlka. Skibus premáva z Banskej Bystrice a v prípade zakúpenia celodenného, 3-hodinového alebo večerného lístka je zadarmo.

Web: skikraliky.sk

Výhody Nevýhody
+ Skibus zadarmo
+ Sedačková lanovka
+ Údržba prístupovej komunikácie
+ Večerné lyžovanie
– Zjazdovka pre menej náročných

Park Snow Donovaly

Najmodernejšie a najkvalitnejšie lyžiarske stredisko v okolí Banskej Bystrice ponúka množstvo zaujímavých služieb. Reštaurácie, sedačky, lyžiarske školy, kvalitne upravené trate sú samozrejmosťou. Pre vaše ratolesti je pripravený detský fun park. Na Donovaly sa môžete dopraviť osobným automobilom, prípadne prímestskou autobusovou linkou.

Web: www.parksnow.sk

Výhody Nevýhody
+ Kvalitné služby
+ Množstvo zjazdových a bežkárskych tratí
+ Detský fun park
+ Večerné lyžovanie
– Študentská zľava platí len na celodenný lístok

Lyžiarske stredisko Šachtičky

Pred odchodom na lyžiarske stredisko Šachtičky je vhodné sledovať informácie o situácii na miestnej komunikácii. V prípade zlého počasia sa do areálu môžete dostať len za pomoci snehových reťazí. Prevádzková doba od 9:00 do 16:00 zabezpečuje chod piatich vlekov a takmer 10 000 metrov zjazdových tratí ľahkej, stredne ťažkej a ťažkej náročnosti. V prípade dobrých snehových podmienok je otvorená aj južná strana svahu.

Web: skisachticky.sk

Výhody Nevýhody
+ Zjazdovky pre menej náročných, ale aj náročných lyžiarov
+ Dĺžka tratí
– V prípade zlého počasia obmedzený prístup
– Vysoké ceny
– Absencia sedačkovej lanovky

Salamandra resort

Lyžiarske stredisko, ktoré už tretí rok prevádzkuje jednu zjazdovú trať dlhú 1450 metrov, sa nachádza v blízkosti Banskej Štiavnice. Trať je určená pre stredne náročných lyžiarov a na vrchol svahu vás vyvezie pohodlná 4-sedačka. V blízkosti sa nachádza bufet, hotel aj reštaurácia. V prípade dlhého čakania v rade si lyžiar môže zakúpiť Premium kartu s individuálnym vstupom k lanovke. K lyžiarskemu stredisku sa dopravíte len individuálne a v každom prípade treba mať pripravené snehové reťaze.

Web: salamandra.sk

Výhody Nevýhody
+ Dlhá zjazdová trať pre stredne náročných
+ 4-sedačková lanovka
– Prístupová cesta
– Jedna zjazdová trať
– Vzdialenosť z BB

Ski centrum Kordíky

Malé lyžiarske stredisko vhodné najmä pre rodiny s deťmi a pre nenáročných lyžiarov. Svahy sú udržiavané a pokryté prírodným a umelým snehom. Doprava na Kordíky je možná buď individuálne alebo prímestskou dopravou. Prevádzka trate je počas víkendov, sviatkov a prázdnin od 9:00 do 15:30.

Web: skikordiky.sk

Výhody Nevýhody
+ Udržiavaná trať pre nenáročných lyžiarov príp. deti
+ Večerné lyžovanie
– Otvorené len cez víkendy a sviatky
– Menej služieb

Tále

Lyžiarske stredisko Tále v nadmorskej výške 650-870 m n. m. ponúka dostatok zimných aktivít. Svahy sú určené pre začínajúcich, stredne náročných, ale aj náročných lyžiarov. Celková dĺžka tratí 2 770 metrov sa umelo zasnežuje.  Pre milovníkov bežiek je upravená 6,5 km dlhá bežecká trať na mieste zasneženého golfového ihriska. Navyše je k dispozícii jazda na nafukovacích kolesách – snowtubing.

Web:  tale.sk

Výhody Nevýhody
+ Množstvo zjazdových tratí pre nenáročných, stredne náročných a jedna pre náročných lyžiarov
+ Doplnkové služby
+ Večerné lyžovanie
– Neprítomnosť sedačkovej lanovky
– Vzdialenosť od BB

Lyžiarske stredisko Selce – Čachovo                            

Dve zjazdovky s celkovou dĺžkou 1500 metrov, bežecké trate, prírodné klzisko a večerné lyžovanie sú lákadlá lyžiarskeho strediska Selce – Čachovo. Stredisko je otvorené denne od 9:00 do 16:00. Možnosť večerného lyžovania je každú stredu a sobotu od 18:00-20:30.

Web: selce-cachovo.sk

Výhody Nevýhody
+ Prírodné klzisko
+ Večerné lyžovanie
– Krátka zjazdovka
– Osvetlená časť zjazdovky len 400m

Ski Malachov

Lyžiarsky svah dlhý 980 metrov s osvetlením a večerným lyžovaním patrí medzi malé lyžiarske strediská a uspokojí nenáročných lyžiarov a rodiny s deťmi, ktorí nechcú za lyžovačkou cestovať dlhé kilometre. Do Malachova jazdí spoj MHD č.51, prípadne sa ku stredisku môžete dopraviť aj individuálne (zo Strieborného námestia je to 5 km). Nevýhodou je nepravidelná prevádzka kvôli nevyhovujúcim snehovým podmienkam, preto je nutné sledovať internetovú stránku, prípadne sa informovať telefonicky.

Web: skimalachov.eu

Výhody Nevýhody
+ Dostupnosť z BB aj MHD spoj č. 51
+ Večerné lyžovanie
– Nepravidelná prevádzka

Ski Strelníky

Stredisko na pasienkoch nad obcou Strelníky disponuje 200 metrovým detským vlekom a 600 metrov dlhým hlavným vlekom. Svah je len mierny a na svoje si prídu najmä rekreační lyžiari. Priamo k vlekom je to z Banskej Bystrice približne 28 kilometrov. Stredisko máva pri premenlivých klimatických podmienkach problémy s menším množstvom snehu, ale v tomto roku zatiaľ ponúka dobré podmienky.

Web: skistrelniky.sk

Výhody Nevýhody
+ Dostupné ceny
+ Parkovanie pod svahom
– Prístupová cesta
– Zjazdovka len pre menej náročných
– Menej služieb

Skalka Aréna

Náročnejší lyžiar si príde na svoje v lyžiarskom stredisku Skalka aréna. Upravovaných 5000 metrov zjazdových tratí s ľahkou, stredne ťažkou, ale aj ťažkou náročnosťou, sedačková lanovka, novovybudovaný snowpark, víkendové akcie a iné doplnkové služby zaraďujú Skalka arénu medzi lepšie lyžiarske strediská v okolí Banskej Bystrice. Nevýhodou môže byť 56 km vzdialenosť z Banskej Bystrice. Takisto sa oplatí privstať a nájsť si dobré miesto na parkovanie. Odporúčame mať so sebou aj snehové reťaze.

Web: skalkaarena.sk

Výhody Nevýhody
+ Snowpark, víkendové akcie
+ Sedačková lanovka
+ Zjazdovky všetkých obtiažností
– Vzdialenosť

Mýto Ski centrum

Takmer 5 km zjazdových tratí a 2,5km zasnežovaných zjazdoviek tvorí lyžiarske stredisko Mýto Ski centrum. Svahy sú určené pre stredne náročných lyžiarov a služby ponúkané v Ski centre Mýto sú štandardné ako v iných strediskách. Samozrejmosťou je lyžiarska požičovňa, reštaurácia, lyžiarska škola. Osvetlenie na svahu nie je k dispozícii, tak nočný lyžiar si večerné lyžovanie v Ski centrum Myto nevychutná.

Web: skicentrummyto.eu

Výhody Nevýhody
+  4-sedačková lanovka – Vzdialenosť

Informácie sú čerpané z aktuálnych cenníkov a informácií zverejnených na internetových stránkach lyžiarskych stredísk.

Pozrite si aj prehľadnú tabuľku cien lístkov v jednotlivých strediskách: Lyžiarske strediská v okolí Banskej Bystrice

Hlasujte o najlepšie lyžiarske stredisko!

[poll id=“19″]