Lýdia Eckhardt už viac ako dvadsať rokov patrí medzi najznámejšie osobnosti módy na Slovensku. Každý rok prichádza s novými kolekciami a predstavuje ich na módnych prehliadkach nielen doma, na Slovensku, ale aj v zahraničí. Mestom, kde sa rada vracia a kde sa cíti ako doma, je Banská Bystrica. V utorok 13. mája (o 19. hod.) v Športovej hale na Štiavničkách uvedie svoju najnovšiu kolekciu Akí sme boli… akí sme.

Lýdia EckhardtZnie to až neuveriteľne, ale váš prvý salón vznikol pred 23 rokmi. V máji. Šiť ste však začali skôr.

Ako každé mladé dievča som sa chcela pekne obliekať, ale v našej rodine bola skôr tradícia vzdelania, ako „vyhadzovanie peňazí na handry“. Otec, lekár, radšej investoval do nášho vzdelania ako do módy. Tak v štrnástich rokoch začali vznikať moje prvé výtvory, ktoré som si, samozrejme, sama aj ušila. No musím sa úprimne priznať, že kvalitu vypracovania som veľmi neriešila, hlavne, že som bola šik. Na vysokej škole som toto moje „podnikanie“ naplno rozvinula a začala som šiť aj pre kamarátky. Po revolúcii som si otvorila salón. Ale naozaj, mám pocit, že to bolo včera. Tak to rýchlo ubehlo!

V máji ste sa aj narodili… Máj je váš obľúbený mesiac?

Milujem jar, keď všetko kvitne a dýcha sviežou energiou. Asi je máj naozaj môj šťastný mesiac, lebo aj všetky štyri salóny som postupne otvárala tiež v máji. Úplne neplánovane.

Májová módna prehliadka má názov Akí sme boli… akí sme. Znamená to, že na nej uvidíme vaše, obrazne povedané, retro modely?

Názov je symbolický, nesúvisí s modelmi. Bude to prepojenie generácií, výpovede umelcov o ich mladosti ale aj porovnanie s dnešnou mládežou. Kolekcia bude veľmi výpravná, predstavíme skoro sto modelov.

Už niekoľko rokov šijete aj pre mužov – objaví sa na móle aj mužská móda?

Nie, tentoraz bude mólo patriť len dámskej móde.

Simona Slobodníková Táňa PenovováBudú medzi modelkami aj Banskobystričanky?

Verím že áno, účasť prisľúbila Simonka Slobodníková ale aj Táňa Penovová, ktoré napriek tomu, že sú už dvojnásobné maminy, vyzerajú skvele. Nebude chýbať ani krásna Anna Rusinkovičová.

Vaše prehliadky bývajú svieže, príjemné a tiež plné energie. Kto je autorom scenára májovej módnej prehliadky?

Prehliadku si pripravujem sama, celú dramaturgiu, od výberu hudby, príhovory či choreografiu. Na príprave pracujeme s desiatimi krajčírkami tri mesiace a snažíme sa do každého modelu dať aj kus pozitívnej energie z nás. Som šťastná, keď to klientky cítia.

Vy už máte šaty hotové? Prezradíte, čo si oblečiete?

Na mňa nemajú krajčírky čas. (Smiech.) Ale verím, že mi predsa len niečo ušijú. V súvislosti s prehliadkou inklinujem skôr k niečomu čiernemu a jednoduchšiemu. Ja nie som modelka, chcela by som pôsobiť skôr pracovno-elegantne. A ešte mám jeden problém. Mne sa totiž nič nepáči a ako tvrdia moje krajčírky, som najkomplikovanejšia zákazníčka…

O pripravovanej módnej show sme vás už informovali v tomto príspevku… (Podujatie bolo z technických príčin zrušené)