Nový predseda kraja a nové župné zastupiteľstvo sa svojich funkcií ujme najneskôr o mesiac. Dosluhujúci župan Marian Kotleba podľa vlastných slov kraj odovzdá v lepšej finančnej kondícii, ako keď ho preberal.

Lunter na župe otvorí dvere a vyvetrá

„Ľudia v Banskobystrickom kraji povedali, že chcú zmenu. A povedali to veľmi silno. A tá zmena príde. Viem, že sa na náš kraj pozeralo celé Slovensko. Verili sme slušnej kampani, verili sme dobrému programu a ukázalo sa, že to je presne to, čomu veria aj ľudia v našom kraji,“ povedal po svojom zvolení Banskobystričan Ján Lunter.

Banskobystrický podnikateľ získal pri rekordnej účasti v krajských voľbách v BBSK aj rekordnú podporu spomedzi všetkých doterajších predsedov kraja. Luntera podporilo celkom 99 169 voličov, pričom súčasný predseda kraja Marian Kotleba (Kotleba – ĽSNS) získal 47 502 hlasov. Oproti jeho zisku v druhom kole volieb pred štyrmi rokmi tak stratil cez 20-tisíc voličov.

Svoj podiel na tom bez pochýb malo aj spájanie viacerých kandidátov i politických subjektov naprieč politickým spektrom v priamej či nepriamej podpore pre Jána Luntera. „Ďakujem Stanovi Mičevovi a Martinovi Klusovi, že sme sa dohodli a ukázali, že dohoda je možná,“ povedal na tlačovom brífingu počas volebnej noci víťaz volieb.

Ako uviedol ešte v sobotu ráno po tom, ako sa zúčastnil volieb, po príchode na župu obrazne otvorí dvere a vyvetrá. „Možno prvou zmenou bude vyvesenie vlajky Európskej únie naspäť tam, kam patrí. Na budovu župy,“ povedal tiež Ján Lunter.

Kotleba: Bol to nerovný a neférový boj

„V prvom rade ďakujem všetkým voličom kandidátov ĽSNS za to, že sa aj napriek obrovskej mediálnej masáži, ktorá prebiehala celým Slovenskom už od leta, rozhodli a dali nám svoje hlasy. Tých hlasov nebolo až tak málo, ako sa na prvý pohľad zdá,“ povedal Marian Kotleba na úvod svojej nedeľňajšej tlačovej konferencie

„Ten boj bol nerovný a neférový. Nakoniec to bolo štýlom takmer všetci proti jednému,“ povedal Kotleba na margo volieb predsedu BBSK. Kotleba v zhodnotení volieb však vyzdvihol volebný zisk svojej strany v kraji v absolútnych číslach. „Presadiť sa proti mediálnej presilovke sa nám síce nepodarilo, ale v týchto číslach, ktoré sú zaujímavé pre ďalšie parlamentné voľby, to vyzerá úplne inak,“ dodal

Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko doterajšieho predsedu BBSK Mariana Kotlebu získala vo voľbách do samosprávnych krajov len dva poslanecké mandáty. Marian Kotleba sa stal poslancom v Banskej Bystrici a Milan Uhrík v Nitre. Obaja sú zároveň poslancami Národnej rady, pričom obaja kandidovali aj na županov.

„Je to pre nás podnet na sebareflexiu,“ povedal Kotleba, za ktorého stranu sa o priazeň voličov v sobotňajších voľbách uchádzalo vo voľbách celkom 336 kandidátov. Kotleba zatiaľ nepotvrdil, či sa ujme svojho získaného poslaneckého mandátu v krajskom zastupiteľstve.

Ak by tak neurobil, jeho miesta by sa ujala banskobystrická lekárka a organizátorka športových podujatí Katarína Belicová z tímu podporovateľov Jána Luntera, ktorá skončila prvá pod čiarou zvoliteľnosti v banskobystrickom obvode.

„Nemilý záver, ktorý plynie z výsledkov volieb je ten, že Slovensko ovládli kandidáti hodnotovo blízki prezidentovi Kiskovi a kandidáti, ktorých označujú ako blízkych hodnotám miliardára Sorosa. Je to pre Slovensko veľmi negatívna záležitosť, pretože tých päť rokov je veľmi dlhý čas, za ktorý sa môže urobiť veľa zlého. Bojím sa, či bude možnosť potom tieto škody napáchané na národe ešte napraviť,“ povedal tiež odstupujúci predseda kraja Marian Kotleba.

Výsledky volieb predsedu BBSK

Kandidát Hlasy %
Ján Lunter 99169 48,54%
Marian Kotleba 47502 23,25%
Igor Kašper 21741 10,64%
Martin Juhaniak 19785 9,68%
Milan Urbáni 2478 1,21%
Pavel Greksa 2271 1,11%
Miroslav Gálik 1632 0,80%
Alena Pivarčiová 553 0,27%
Jozef Sásik 392 0,19%
Kandidáti, ktorí sa vzdali 8798 4,31%

Sledovali sme naživo: Lunter novým županom, účasť v Bystrici bola až nečakane vysoká