Ešte počas volebného dňa sa na redakciu BBonline.sk obrátil Banskobystričan, ktorému v jeho volebnej miestnosti neumožnili voliť. Nemal síce k dispozícii svoj občiansky preukaz, avšak ani ho mať nemohol a disponoval k tomu potrebnými dokladmi.

Napriek odcudzenému občianskemu preukazu sa tento Banskobystričan vybral voliť, keďže Ministerstvo vnútra už skôr avizovalo, že voliť bude možné aj s vydaným potvrdením o občianskom preukaze či žiadosťou o jeho vydanie od polície.

Napriek faktu, že toto usmernenie obsahovali aj oficiálne metodické pokyny vydané ministerstvom pre jednotlivé okrsky, podľa zistení portálu BBonline.sk takýto postup okrskovým komisiám neodporúčala okresná volebná komisia. Počas volebného dňa malo ísť v Banskej Bystrici o niekoľko takýchto prípadov.

Komisia sa pritom odvolávala na jasnú formuláciu zákona, ktorý vyžaduje k voľbe občiansky preukaz. Za svojim verejne deklarovaným výkladom a usmernením si napokon nestojí ani samotné ministerstvo.

„V tomto prípade išlo iba o odporúčanie MVSR vzhľadom na to, že okrsková volebná komisia je nezávislým orgánom a to, či bude akceptovať vyššie uvedené potvrdenie alebo žiadosť, alebo len platný občiansky preukaz, je na rozhodnutí samotnej okrskovej volebnej komisie,“ uviedla v reakcii pár dní po voľbách pre BBonline.sk Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.