Banskobystrická skupina Reunion vyzýva spoločnosť, aby zmenila postoj voči rasovo, či akokoľvek inak diskriminovaným obetiam verbálnych a fyzických útokov. V novom videoklipe ku skladbe Nájdime pokoj sa nesnažia kritizovať ani poučovať, chybu hľadajú v sebe.

Vo videu účinkuje aj známy herec s temnou minulosťou, Dušan Cinkota, ktorého za dobré správanie pustili z väzenia o dva roky skôr. Skúsenosť so šikanou majú aj ostatní účinkujúci, ktorí na rozdiel od Cinkotu nie sú hercami, ale skutočnými obeťami. Každý z nich má skúsenosť s rasizmom, diskrimináciou kvôli nadváhe, tetovaniam, alebo v minulosti zažili na vlastnej koži komunistický režim.

“Nie všetci ľudia vo videu rozumeli po slovensky, preto sme sa spolu veľa nasmiali, kým sme ich naučili text v slovenčine. Dušana sme oslovili na účinkovanie a veľmi ma prekvapila jeho pozitívna reakcia. Vraj miluje poéziu a text skladby je pre neho nádherná báseň.” spomína gitarista Radovan Oravkin.

Videoklip natočil kameraman a režisér Robert Bošeľa zo štúdia Môlča records. O zvuk sa postaral Matej Turcer zo štúdia PULP. Kapela tentoraz zámerne vynechala elektroniku a agresívne prvky, aby skladba evokovala pokoj sama o sebe. Singel Nájdime pokoj sa objaví na albume To najlepšie z nás, ktorý vyjde ešte tento rok.

“Táto pesnička nevznikala deň ani dva, nie je to reakcia na žiadnu konkrétnu udalosť. Snaží sa hodnotiť, preto hovoríme v prvej osobe my nájdime pokoj, verím, že nie sme stratení… musíme to nájsť. Cítime sa ako súčasť problému,” opisuje ideu skladby spevák Milan Kováč.

Viac skladieb skupiny Reunion nájdete na ich Youtube kanále.