Kandidátom na post primátora mesta Banská Bystrica je aj päťdesiattriročný stavebný inžinier Ľubomír Vážny, ktorý je bývalým ministrom dopravy, pôšt a telekomunikácií vo vláde Roberta Fica. Ľubomír Vážny je v politike od roku 1999, kedy spoluzakladal politickú stranu SMER – sociálna demokracia. V rokoch 2002 až 2006 bol poslancom Národnej rady SR za túto politickú stranu, potom štyri roky vykonával funkciu ministra. Od júna tohto roku je opäť poslancom Národnej rady SR.  Je ženatý a má dve deti. V komunálnych voľbách kandiduje za politickú stranu SMER – sociálna demokracia.

Pán Vážny, ste poslancom Národnej rady SR. Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora?

Ako minister dopravy vo vláde Roberta Fica som myslel na naše mesto a plne som presadzoval dobudovanie diaľničného spojenia medzi Banskou Bystricou a Bratislavou. Toto spojenie bude našťastie už o chvíľu realitou. Rovnako už čochvíľa bude dobudovaný severný obchvat, ktorý som tiež ako minister dopravy presadil pre naše mesto a vďaka ktorému sa z mesta odkloní tranzitná kamiónová a osobná doprava a mesto sa doslova „prevzdušní“. Diaľničné spojenie s Bratislavou vytvára možnosti, ako do Banskej Bystrice prilákať strategických investorov a investície, ktoré budú znamenať nové pracovné miesta. Ako minister dopravy som sa nebál rozhodovať o 25-krát väčšom balíku peňazí, ako je rozpočet mesta Banská Bystrica. Odvahu správne rozhodovať som mal vtedy a mám ju aj teraz. Je za mnou veľký kus dobrej práce. Spojením Banskej Bystrice s Bratislavou som postavil veľmi dobrý základ na rozvoj nášho mesta a som pripravený v tomto nastúpenom trende pokračovať aj ďalej.

Aké sú priority Vášho volebného programu?

Želám si, aby každý občan žijúci v našom krásnom meste v ňom chcel aj pracovať a aj žiť. Mojou ambíciou bude nielen hovoriť o príchode investorov, ale im vytvoriť podmienky a reálne ich sem aj umiestniť. Investície vytvárajú pracovné príležitosti. Mojím cieľom je, aby sa mladí ľudia nevracali do nášho mesta len na víkendy za rodičmi alebo športom, ale aby vedeli v tomto meste aj slušne a plnohodnotne žiť. Chcem udržať sociálny program tak, aby naše mesto bolo atraktívne a priateľské aj pre seniorov, ktorí tu odrobili svoj aktívny pracovný život a zanechali trvalé hodnoty. Rovnako všetci vnímame, že doprava v meste je zanedbaná. Treba vypracovať novú koncepciu pre územný rozvoj. Urýchlene treba doriešiť statickú dopravu – parkovanie, ale aj rekonštrukciu mestských ciest a chodníkov, zavedenie inteligentných dopravných systémov. Musíme pozdvihnúť úroveň samosprávy najmä v kontakte s občanom cez elektronickú komunikáciu prostredníctvom webových stránok. Tiež je potrebné venovať zvýšenú pozornosť podpore športu. Som naozaj veľmi rád, že môj volebný program obstál veľmi dobre v hodnotení volebných programov kandidátov na post primátorov jednotlivých krajských miest, ktoré zrealizoval Európsky inštitút právnej vedy a humanistických štúdií.

Pán Vážny, čo hovoríte na to, že súčasná pravicová vláda na čele s SDKÚ – DS uvažuje nad premiestnením sídla ústredného Daňového riaditeľstva SR z Banskej Bystrice do Bratislavy?

Musím priznať, že aj ku mne sa táto informácia dostala. Považujem to za veľmi nešťastné riešenie, ktoré nášmu mestu uškodí. Ako poslanec Národnej rady SR sa plne zasadím o to, aby vláda pod vedením SDKÚ – DS nezrušila v našom meste ústredné Daňové riaditeľstvo alebo ho nepremiestnila. Banskú Bystricu treba zachovať ako administratívno-kultúrne centrum aj naďalej!

Ako najradšej relaxujete?

Voľného času mám veľmi málo. Ak mám však chvíľu voľna, tak sa venujem turistike. Milujem potulky po horách, najmä v okolí Banskej Bystrice máme prekrásne kopce, ktoré mám všetky „prelezené“. S rodinou trávime víkendy na našej chate, samozrejme aj v spoločnosti našej malej jazvečíčky Kimi. Príležitostne hrávam futbal, rád plávam a v zime lyžujem.

Keby ste mali ohodnotiť sám seba, aké prívlastky by ste použili?

Hodnotiť sám seba je veľmi ťažké, to by mohli skôr odpovedať moji kolegovia alebo moja manželka. (smiech) Ale predsa len skúsim. Považujem sa za pragmatického človeka, ktorý nemá rád zbytočné slová, ale radšej koná. Za mnou vždy boli a sú činy, nie slová.