Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, vláda spolu s krízovým štábom rozhodla o sprísnení protipandemických opatrení. Nové opatrenia ovplyvnia chod reštaurácií, obchodov, lyžiarskych stredísk a hotelov.

Od 11. decembra už nebude povolené podávanie pokrmov na terasách podnikov. Okienkový predaj a donáška jedla však bude možná aj naďalej.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa, niektoré samosprávy nepristupovali k otázke Vianočných trhov zodpovedne. Občanov preto vyzýva k tomu, aby ich nenavštevovali.

Od 14. decembra nastane sprísnenie podmienok prevádzky hotelov. Pobyt v týchto zariadeniach nebude možný bez negatívneho testu, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Zamestnanci rezortov budú musieť mať prekryté horné dýchacie cesty. V ich spoločných priestoroch nebude povolená konzumácia jedál a nápojov.

Lyžiarske strediská ostanú otvorené aj naďalej. Avšak od 14. decembra dôjde k sprísneniu podmienok ich prevádzky. Pobyt v týchto zariadeniach nebude možný bez negatívneho testu, ktorý nebude starší ako 72 hodín. Zamestnanci týchto zariadení budú musieť mať počas výkonu činnosti prekryté horné dýchacie cesty. Vstup do jednej kabínkovej lanovky bude povolený len členom tej istej domácnosti.

Školské prázdniny sa začnú 21. decembra. V ten istý deň budú zatvorené obchody. Výnimkou budú tie, ktoré sú nevyhnutné pre zabezpečenie základných potrieb.

Minister hospodárstva by mal od 28. decembra zabezpečiť pravidelné testovanie v podnikoch, ktoré majú viac ako 500 zamestnancov.

Pre fitnescentrá, kiná a kostoly nebudú platiť prísnejšie opatrenia. Hlavný hygienik však vyzýva k dodržiavaniu tých, ktoré sú platné aktuálne.

Lockdown by mal, podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO-NOVA-KÚ-ZMENA ZDOLA), platiť vo všetkých okresoch najmenej tri týždne. Postupne sa budú otvárať tie, v ktorých sa epidemiologická situácia zlepší natoľko, aby sa mohli s okamžitou platnosťou otvárať aj školy.