Banskobystrický Lions club už 23 rokov v predvianočnom období varí tradičný punč pre charitu a deti, ktoré to potrebujú.

Vianocny LIONS punc, Banská Bystrica, 5.12.2013Celý výťažok rozdeľujeme po školách, podporujeme slabozrakých, nevidomých a napríklad aj občianske združenie Nožička. Spolupracujeme s tromi základnými školami, kde sú hendikepované deti,“ približuje predseda Lions clubu Banská Bystrica Jozef Valky.

Tohtoročný predaj punču symbolicky svojim vianočným vystúpením vo štvrtok podvečer podporili práve deti z jednej zo škôl, ktorým smeruje podpora z predaja punču. „Práve túto školu čoskoro navštívime, aby sme odovzdali symbolický šek a potešili deti,“ dodáva Valky.

Mrzí ich prístup mesta

Pri tohtoročnom stavaní stánku Lions clubu, v ktorom punč za charitatívnym účelom predávajú, malo dôjsť k nedorozumeniu zo strany Mestského úradu.  „Po korektnom jednaní sme sa priamo s pánom primátorom dohodli na podmienkach. Keď sa stánky začali stavať, prišli mestskí policajti a stánok nám nedovolili postaviť, pretože tak rozhodla pani úradníčka na úrade. Niektorí úradníci sa postavili na post šéfa mesta,“ približuje incident sprevádzajúci cnostnú myšlienku Jozef  Valky.

Punč si mali Banskobystričania, ktorí by tak prispeli na dobrú vec, navyše vychutnávať na terase pred Plzenskou reštauráciou, ktorú si od nej Lions club prenajal. Terasu mesto nariadilo demontovať. Lions klub v nej ešte v závere minulého mesiaca nainštaloval výstavu historických pohľadníc Banskej Bystrice.

Mesto: Zákony platia pre všetkých bez výnimky

Svoje vyjadrenie k téme nám poskytol aj Mestský úrad: „Primátor mesta Peter Gogola pred časom potvrdil predstaviteľom Lions Clubu, že nemá žiadne výhrady voči tomu, aby sa podujatie „Charitatívny Vianočný punč“ konalo aj tento rok, avšak v súlade so spomínanými platnými normami. Vedenie mesta Banská Bystrica trvá na tom, že zákony platia pre všetkých bez výnimky a ohradzuje sa voči vyjadreniam a postojom Lions Clubu, ktorý zákonný postup v tejto veci považuje za obštrukciu,“ uviedla portálu BBonline.sk hovorkyňa banskobystrického primátora Martina Kanisová, narážajúc na zakázanú prevádzku krytej terasy pre zákazníkov Lions punču. Pri príprave Vianočných trhov totiž úrad absolvoval pracovné stretnutia, aj za účastí prevádzok na námestí, ktorých záverom bolo aj neumiestňovať pri stánkoch s občerstvením markízy a ani iné podobné zariadenia.