Prvý ročník projektu bol zameraný na sedem stredoslovenských banských miest a zúčastnilo sa ho viac ako 200 detí. Počas druhej Letnej banskej univerzity sa jej študentmi môžu stať deti z celého Slovenska. Producentom projektu je spoločnosť Mana s.r.o. z Banskej Bystrice.

Počas Letnej banskej univerzity (4. – 12. 8. 2017) môžu jej študenti nazbierať svoje vlastné geologické a banícke zážitky nad zemou, ale aj pod zemou. Jej program bude vyskladaný z rôznych prednášok, exkurzií, kvízov, hier a stretnutí so zaujímavými lektormi.

Letná banská univerzita je primárne určená deťom vo veku od 9 do 14 rokov a počas tohto ročníka bude prebiehať na východnom (11. – 12. 8. 2017), strednom (4. – 5. 8. 2017) aj západnom Slovensku (11. – 12. 8. 2017). Prihlášku je možné vyplniť na oficiálnej stránke univerzityLetná banská univerzita bude ukončená na každom mieste slávnostnou promóciou, počas ktorej spoznáme mená jej druhých absolventov.

Druhou častou Letnej banskej univerzity je Banícky zápisník (1. 8. – 31. 8. 2017). Dvojčlenné tímy alebo jednotlivci sa môžu na chvíľu stať baníkmi, geológmi, historikmi, dobrodruhmi a riešiť na webovej stránke banskauniverzita.sk sériu populárno-náučných úloh. Spolu so „sprievodcami“, ktorými sú Slečna Kahancová, Vozík, Kladivko a večne nahnevaný Netopier, sa deti a tínedžeri postupne prekopávajú zadaniami zameranými na geológiu a stavbu našej zeme, mineralógiu, históriu baníctva na Slovensku, technológiu tradičného baníctva, banícku kultúru a etnografiu, banícku akadémiu a banícke školstvo na Slovensku. Banícky zápisník bude prístupný od 1. augusta.

Projekt Letná banská univerzita je realizovaný vďaka finančnej podpore spoločností NAFTA, a.s., SMZ a.s. Jelšava, Hornonitrianske bane Prievidza, a.s., EUROVIA-Kameňolomy, s.r.o., ELGEO – Trading, s.r.o, Nadácia bane pre zdravie, vzdelanie, kultúru a šport regiónu. Spolupracovníkmi na strednom Slovensku sú Handlovský banícky spolok, Kremnický banícky spolok, Slovenské banské múzeum a Banské múzeum Kremnica.